هنر و تجربه: امیرحسین علم‌الهدی دبیر اجرایی گروه هنر و تجربه در گفتگو با سایت آی‌سینما به بعضی مسائلی که در روزهای گذشته در ارتباط با این گروه مطرح شده بودن پاسخ داد. آیا فیلم‌هایی هستند که برای نمایش در گروه هنر و تجربه تولید می‌شوند؟ آخرین فیلم پرویز کیمیاوی اکران می‌شود؟ آیا برنامه‌ای برای نمایش «خط قرمز» فیلمی که مسعود کیمیایی در سال ۱۳۶۰ ساخت وجود دارد؟…

در حالی که روابط عمومی فیلم «رو در رو» اعلام کرده که این فیلم به کارگردانی رایا نصیری برای گروه هنر و تجربه ساخته خواهد شد، مدیر گروه هنر و تجربه در گفت‌وگو با آی سینما می‌گوید این تنها گمانه‌زنی سازندگان است و هنر و تجربه نظری درباره فیلم‌های در حال تولید ندارد.

امیرحسین علم‌الهدی سفارش فیلم برای این گروه را رد کرد اما آن‌را ابراز تمایل فیلم‌ساز برای نمایش در این گروه دانست. مدیر گروه سینمایی «هنر و تجربه» درباره این‌که هماهنگی بین تیم تولید «رو در رو» با این گروه وجود دارد یا نه؟ گفت: «نه چنین اتفاقی نیافتاده است و این گروه با ما هماهنگ نیست، به این معنی که برخی از مستندسازان و فیلم‌سازان چنین حرف‌هایی را در طی ساخت فیلم می‌زنند که قصدشان نمایش در این گروه است. اما باید ابتدا فیلم تولید شود و پس از آن برای نمایشش در این گروه، بررسی شود.»

امیرحسین علم‌الهدی، همچنین با توجه به خبر نمایش فیلم «ایران سرای من است»، ساخته پرویز کیمیاوی پس از ۱۷ سال، هماهنگی برای اکران چنین فیلم‌هایی در گروه «هنر و تجربه» را منوط به اجازه مالکان اثر دانست.

با توجه به این‌که کارگردان اثر خارج از ایران زندگی می‌کند و تهیه‌کننده آن، محمدرضا سرهنگی نیز در قید حیات نیست، مدیر گروه سینمایی «هنر و تجربه» گفت: «در چنین مواردی با ورثه صاحب اثر وارد مذاکره می‌شویم. در این نوع فیلم‌ها پروانه مالکیت وجود دارد که صاحبانش از لحاظ حقوقی حق شکایت دارند. به همین دلیل هم اگر ما متقاضی اکران فیلمی باشیم حتما رضایت صاحبان اثر را جلب می‌کنیم و در واقع با او طرف هستیم.»

آثار شاخصی از کارگردانان شناخته شده وجود دارند که به هر دلیل در سال‌های گذشته، فرصت اکران نیافته‌اند. با توجه به این موضوع، چندی پیش مسعود کیمیایی درباره اکران «خط قرمز» فیلم قدیمی خود ابراز تمایل کرده بود که علم‌الهدی درباره اکران آن گفت: «هنوز به این موضوع ورود نکرده‌ایم.»