هنر و تجربه: شبکه مستند سیما در ششمین قسمت از مجموعه «گنجینه» مستندهایی از ناصر تقوایی و پرویز کیمیاوی را برای پخش در نظر گرفته است.
ابتدای قسمت ششم به پخش گزیده‌ای از فیلم «اربعین» ساخته ناصر تقوایی اختصاص دارد. تقوایی این مستند را در سال ۱۳۴۹ با محوریت عزاداری در شهر بوشهر ساخته است که برای اولین بار در شیراز به نمایش درآمد.
در مستند «اربعین» تصاویر نابی از یک مراسم اربعین در مسجد دهدشتی‌های بوشهر به تصویر کشیده شده است. فیلم با تصاویری از تدارک مراسم عزاداری امام حسین (ع) آغاز می شود و بعد دریا و خورشید همراه با صدای سنج و دمام گویی آغاز واقعه‌ای را خبر می‌دهند. در این برنامه قسمت‌هایی از این مستند پخش می‌شود.
دیگر مستند برنامه این هفته «گنجینه» مستندی از پرویز کیمیاوی است.بر تندیس مراسم «میم مثل مستند» فریم‌هایی از فیلم ۳۵ میلی‌متری مستند «یا ضامن آهو» به کارگردانی مسعود کیمیاوی حک شده و قرار است این مستند نیز روی آنتن برود.
پرویز کیمیاوی متولد ۱۳۱۸ تهران کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و تدوینگر ایرانی و از چهره‌های شاخص سینمای موج نوی سینمای ایران است. کیمیاوی در «یا ضامن آهو» آن‌چنان شیفته زیبایی‌های بصری حرم امام رضا(ع) می‌شود که تصمیم می‌گیرد، دوربین را از فضای معنوی آن‌جا بیرون نیاورد. تمام لحظات فیلم به نمایاندن رابطه عاشقانه مردم با امام رضا (ع) در داخل حرم، اختصاص یافته است.فیلم با طنین خوش صدای نقاره‌چی‌ها آغاز می‌شود و با تکرار همین لحظه به پایان می‌رسد. در بین این دو لحظه شاهد نماهای زیبایی هستیم از حرم، خدام، زنی که شمع روشن کرده و دخیل بسته است، بیمارانی که برای شفا گرفتن آمده اند و مشتاقانی که در خلوت خودشان با حضرت راز و نیاز می کنند. زوایای دوربین و انتخاب فرم تصویری که کیمیاوی انتخاب کرده یکی از به یادماندنی ترین مستندها درباره حرم رضوی را رقم زده است. فیلم به مرور اتفاقات یک روز کامل در حرم می‌پردازد و در نهایت با غروب آفتاب به اتمام می رسد.
«گنجینه» هر هفته چهارشنبه ها ساعت ۲۱ با اجرای پریوش نظریه و به تهیه کنندگی زهرا کشاورزی در جدول پخش شبکه مستند سیما قرار دارد و قسمت ششم آن چهارشنبه ۲۹ مهر پخش می‌شود.تکرار این قسمت پنجشنبه ۳۰ مهر ساعت ۱۵ و جمعه ۱ آبان ساعت ۹ صبح خواهد بود.