هنروتجربه: امروز (۲۹ مهر ۱۳۹۴) در صفحات فرهنگ و هنر و مطبوعات کشور، خبر اکران فیلم «دلتاایکس» به کارگردانی علیرضا امینی بازتاب‌های مختلفی داشته است. در ادامه به خبرهای مربوط به سینمای هنر و تجربه برخوردیم که در زیر مروری کوتاه بر آن‌ها داریم.

خبرگزاری مهر گفت‌وگویی با بایرام فضلی، کارگردان «باز هم سیب داری؟» منتشر کرده است. فضلی درباره بازخوردها از اکران فیلمش گفت:« بازتاب های خوبی از نمایش فیلم «باز هم سیب داری؟» در گروه سینمایی هنر و تجربه دریافت کرده‌ام و فکر می‌کنم این گروه راه نجات و حیات سینمای مستقل در ایران است. خوشحالم که بعد از گذشت ده سال «باز هم سیب داری؟» همچنان فیلمی سرحال است و با مخاطب خود ارتباط برقرار می‌کند. البته من از همان ابتدا نگاهم این بود که فیلم با مخاطب عام هم ارتباط برقرار کند و اینگونه نبود که هنگام ساخت اثر بگویم فقط برای مخاطب خاص هدف‌گذاری کرده‌ام. »

در روزنامه اعتماد خبری از اتمام سومین ساخته نرگس آبیار بعد از «شیار ۱۴۳» به چشم می‌خورد. همچنین گفت‌وگویی با او منتشر شده که در آن راجع به موفقیت «نفس» در سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر گفته است:« امسال جشنواره شلوغی داریم چرا که بیشتر فیلم‌سازان با آثارشان حضور دارند. امیدوارام فیلم‌های همه همکارانم به خوبی دیده شود و با مخاطب ارتباط برقرار کند. درباره فیلم خودم هم نمی‌توانم قضاوتی داشته باشم. امیدوارم مورد توجه قرار بگیرد. »

روزنامه‌های هنرمند و جوان نیز گفت‌وگویی با روح‌الله سهرابی داشته‌اند. سهرابی راجع به اکران فیلم خود در گروه هنر و تجربه گفت:« طبیعتا هر فیلم‌سازی دوست دارد فیلمش در بهترین و فراگیرترین گروه سینمایی به اکران برسد چرا که هرچه دسترسی مخاطب به سینماها بیشتر باشد، طبیعتا فیلم بیشتر دیده می‌شود و هرچه فیلم بیشتر دیده شود، در نهایت باعث تشویق و دلگرمی دست‌اندرکاران تولید و در راس آن‌ها تهیه‌کننده می‌شود. که همین خود فضای تولید آثار مشابه را فراهم می‌کند. اما با این حال گروه هنر و تجربه هم از آنجایی که مخاطبین خاص و ثابت خود را دارد و اتفاقا این مخاطبین، اغلب افرادی فرهیخته و صاحب‌نظر هستند فرصتی است برای یک اثر سینمایی که در نبود فضای عمومی اکران، در معرض نمایش و حتی قضاوت چنین جریان خاصی قرار بگیرد. »

هوتن زنگنه‌پور در روزنامه خراسان از اکران فیلمش، یعنی «ذوب شدن پادشاه» در گروه هنر و تجربه ابراز نارضایتی کرده است:« متاسفانه در نحوه اکران این گروه تبعیض‌هایی وجود دارد در حالی که این اتفاق نباید برای گروه هنر و تجربه بیفتد. هنر و تجربه اتفاق خوبی است اما اگر این رویه را تغییر ندهد به مرور زمان تفاوتی با سینمای بدنه نخواهد داشت. »

در خبرگزاری‌ ایسنا و سینمای ایران، روزنامه‌های امتیاز، هنرمند و سایت میزان خبر اکران فیلم «خواب است پروانه» به کارگردانی مزدک میرعابدینی منتشر شده است. به گفته کارگردان «خواب است پروانه» که یک درام روانشناسانه است، زمان اکران این فیلم سینمایی هنوز به طور قطعی مشخص نشده است اما نیمه آبان و یا نیمه دوم آذرماه دو زمانی هستند که برای نمایش این فیلم در گروه «هنر و تجربه» پیشنهاد شده است.

همچنین روزنامه بانی‌فیلم خبر حضور فیلم «مردی که اسب شد» به کارگردانی امیرحسین ثقفی را در بخش فیلم‌های آسیایی بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم استکهلم منتشر کرده است.