هنر و تجربه: شصتمین دوره جشنواره فیلم وایادولید امسال با حضور پررنگ ایرانی‌ها برگزار خواهد شد. این هفته اعلام شد که نیکی کریمی بازیگر و کارگردان ایرانی به عنوان یکی از اعضای هیأت داوران جشنواره فیلم وایادولید انتخاب شده است. وایادولید که از قدیمی‌ترین رویداهای سینمایی در اروپاست، همچنین فیلم «ناهید» آیدا پناهنده را در بخش مسابقه و «رقص در غبار» اصغر فرهادی را در بخش جنبی «استعدادهای جدید قرن ۲۱» به نمایش درمی‌آورد.

در هیأت داوری فستیوال وایادولید، گوران پاسکالویچ کارگردان صربستانی ریاست را برعهده دارد و علاوه بر نیکی کریمی، لولا گارسیا رودریگز، پیرژو هانکاسالو، فرناندو لارا رئیس اسبق این جشنواره سینمایی، لوسیانو سوونا و هب تباشنیک در امر انتخاب برترین‌های این رویداد سینمایی با یکدیگر همکاری می‌کنند. همچنین فیلم‌های «۴۵ سال» بهترین فیلم جشنواره کارلووی واری، «قوچ‌ها» گریمور هاکونارسون، «موستانگ» دنیز گامزه ارگوون، «یک» نائومی کاواسه از برخی فیلم‌های مطرحی هستند که در کنار «ناهید» در بخش مسابقه حضور دارند. «دیپان» ژاک اودیار، برنده نخل طلای کن ۲۰۱۵ آغازگر وایادولید و «هیچکس شب را نمی‌خواهد» ساخته ایزابل کواکس خاتمه‌دهنده آن خواهد بود.

جشنواره بین‌المللی فیلم وایادولید که با نام «سمینسی» شناخته می‌شود یکی از قدیمی‌ترین جشنواره‌های فیلم اروپا محسوب می‌شود که در سال ۱۹۵۶ میلادی پایه‌گذاری شد و در اوایل شکل گیری‌اش، تنها به نمایش فیلم‌های مذهبی مربوط به مذهب مسیحیت کاتولیک می‌پرداخت. از سال ۱۹۷۳ به این سو، وایادولید به عنوان یک جشنواره بین‌المللی برای انواع آثار سینمایی آغاز به کار کرد. مهم‌ترین جایزه این جشنواره به نام خوشه طلایی شناخته می‌شود که عباس کیارستمی در سال ۲۰۱۰ با فیلم «کپی برابر اصل» آن را برای سینمای ایران به ارمغان آورد .

امسال جولیت بینوش بازیگر فرانسوی برنده اسکار و فرانسیس فورد کاپولا خالق سه گانه «پدرخوانده» جایزه دستاورد هنری فستیوال وایادولید را دریافت کرده و مورد تقدیر قرار می‌گیرند. شصتمین دوره جشنواره فیلم «وایادولید» اسپانیا از تاریخ ۲۴ تا ۳۱ اکتبر (۲ تا ۹ آبان) در اسپانیا برگزار می‌شود.