هنر و تجربه: جشنواره انستیتو فیلم آمریکا (AFI Fest) در حالی ۲۹ اثر را برای بخش مسابقه اصلی سینمای جهان خود انتخاب کرده که در بین آنها نام  «ناهید» به کارگردانی آیدا پناهنده دیده می‌شود. «ناهید» بعد از برگزیده شدن در بخش نوعی نگاه جشنواره کن  به حضور جهانی خود در فستیوال‌ها ادامه می‌دهد.

انستیتو فیلم آمریکا امسال ۱۲۷ فیلم از ۴۵ کشور جهان را در قسمت‌های مختلف خود به نمایش درمی‌آورد که در بین آنها ۱۰ اثر فرستاده شده برای بخش اسکار بهترین فیلم خارجی زبان نیز دیده می‌شود. «شوالیه» بهترین فیلم جشنواره لندن، «باشگاه» پابلو لارین نمیانده کشور شیلی در اسکار، «دیپان» برنده نخل طلای کن، «آغوش مار» بهترین فیلم دوهفته کارگردانان کن، «کوه‌ها از هم جدا می‌شوند» ژیا ژانگ‌که، «قوچ‌ها» بهترین فیلم نوعی نگاه کن، «الان درست بعداً غلط» بهترین فیلم جشنواره لوکارنو، «پسر شائول» برنده جایزه بزرگ کن از برخی آثار مطرح تشکیل‌دهنده بخش مسابقه موسسه فیلم آمریکا هستند که فیلم‌های برگزیده جشنواره‌های بزرگ دنیا را دور هم آورده است.

«کنار دریا» سومین ساخته انجلینا جولی در مقام کارگردانی که به همراه برد پیت در آن نقش‌آفرینی نیز کرده به عنوان افتتاحیه و «بزرگمرد کوچک» ساخته آدام مک‌کی به عنوان اختتامیه جشنواره، هر دو اولین نمایش جهانی خود را تجربه می‌کنند.بیست و نهمین جشنواره انستیتو فیلم آمریکا از ۵ تا ۱۲ نوامبر (۱۴ تا ۲۱ آبان) در هالیوود برگزار می شود.