هنر و تجربه: ۱۲۴ اثر مستند بلند برای حضور در هشتادوهشتمین دوره جوایز سینمایی اسکار در شاخه بهترین فیلم مستند اعلام آمادگی کردند.

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی «سینماتجربی»، فهرستی شامل ۱۲۴ اثر از برترین آثار مستند سینمای جهان برای بررسی به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار ارسال شدند.
از مهم‌ترین آثار مستند متقاضی برای حضور در اسکار ۲۰۱۶ می‌توان به «جای حمله بعدی کجاست» ساخته جدید «مایکل مور»، مستند «امی» بر اساس زندگی «امی واینهاوس» خواننده بریتانیایی، «چهره سکوت» ساخته تحسین‌شده‌ی «جاشوا اوپنهایمر» درباره قتل عامی در اندونزی دهه شصت، مستند «استیو جابز: مردی در ماشین»، مستند کوهستانی «مرو»، «زمین شکار» و همچنین «نام من را ملاله گذاشت» براساس زندگی ملاله یوسف‌زی دختر پاکستانی قربانی طالبان و برنده جایزه صلح نوبل اشاره کرد.

مستند «امی» که اکران آن از ماه جولای اکران آغاز شده، تاکنون بالغ بر هشت میلیون دلار فروخته است تا یکی از ۲۵ مستند پرفروش تاریخ سینمای آمریکا نام بگیرد. مستند مربوط به کوهنوردی «مرو» نیز تاکنون ۲/۳ میلیون دلار و «نام من را ملاله گذاشت» بر اساس زندگی برنده صلح نوبل نیز فروش ۱/۷ میلیون دلاری را تا به امروز برای خود رقم زده‌اند.در دوره گذشته جوایز اسکار، «سیتزن‌فور» ساخته «لورا پواتریس» بر اساس زندگی «ادوارد اسنودن» کارمند اسبق سازمان اطلاعات آمریکا در نهایت جایزه اسکار بهترین مستند را از آن خود کرد.
آکادمی اسکار فهرست کوتاه ۱۵ اثر مستند برای رقایت در شاخه بهترین مستند جوایز اسکار را در ماه اکتبر و از میان این ۱۲۴ اثر انتخاب و منتشر می‌کند. مراسم سالانه اعطای جوایز هشتادوهشتمین دوره جوایز سینمایی اسکار روز ۲۸ فوریه (نهم اسفندماه) در لس‌آنجلس برگزار خواهد شد.

برچسب‌ها: