هنر و تجربه: چند روزی که از آغاز جشنواره بین‌المللی فیلم توکیو نمی‌گذرد که نمایش فیلمی ژاپنی به نام «خداحافظ» (Sayonara) که از یک روبات بازیگر  که شکلی همچون ظاهر یک زن دارد توجه‌ها را به خود جلب کرده است.

سازندگان این فیلم مدعی هستند که برای اولین بار فیلمی با حضور یک روبات اندرویدی  ساخته‌اند که روبروی یک انسان در فیلم نقش‌آفرینی می‌کند. «خداحافظی» به کارگردانی کوجی فوکادا که در بخش مسابقه اصلی توکیو حضور دارد توانایی‌های عجیب بازیگری یک روبات اندروید را به تصویر می‌کشد که هیروشی ایشیگورو آن را ساخته است. قصه خداحافظی از یک نمایشنامه کوتاه نوشته اوریزا هیراتا اقتباس شده که اولین بار ، تئاتری بر اساس آن در سال ۲۰۱۰ روی سن رفته است. بریرلی لانگ، بازیگر ژاپنی‌ای که در نسخه نمایشی و فیلم، هر دو در یک نقش بازی می‌کند در مورد تجربه بازی جلوی یک ربات می‌گوید: «از برخی جهات، این کار مانند یک نمایش عروسکی است». ایشیگورو حتی پا را فراتر گذاشت:«به نظر من، یک روبات در برخی مواقع می‌تواند حتی بیشتر و بهتر از یک انسان نمایش بدهد». این صحبت‌ها در حالی انجام می‌شد که روبات بازیگر، در نشست خبری فیلم حضور داشت.

فوکادا نمایشنامه ۱۵ دقیقه‌ای هیراتا را در به یک فیلم بلند تبدیل کرده و و کاراکتر اصلی فیلم، را به یک پناهنده آفریقای جنوبی که در ژاپن زندگی می‌کند تغییر داده است؛ ژاپنی که در آینده نزدیک به تصویر کشیده شده و حالا به کشوری که تحت تأثیر انفجار نیروگاه‌های هسته‌ای خود خالی از سکنه شده تبدیل گشته است. فوکادا می‌گوید: «این فیلم ضدهسته‌ای نیست اما فکر می‌کنم حتما باید توسط نسل بعد از واقعه فوکوشیما دیده شود.»