هنر و تجربه: نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» در بخش ویژه‌ «واقعیت یا رویا» که نگاهی انتقادی به جامعه معاصر آمریکا دارد، هفت فیلم مستند جدید را به نمایش درمی‌آورد.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی «سینماتجربی»، مستندهای «ترور» (لیریک کابرال و دیوید فلیکس ۲۰۱۵)، «از مردان و از جنگ» (لوران بکو رنارد ۲۰۱۴)، «وقت‌کشی» (لیدی ویسی هرکلودل ۲۰۱۵)، «آتش هفتم» (جک ریکو بونو ۲۰۱۵)، «سرزمین قاچاقچیان» (ماتیو هانیمان ۲۰۱۵)، «رویای سه ساز» (آدام کاهان ۲۰۱۵) و «یک نامزدی» (امی کوهن ۲۰۱۵)، از آثار برجسته‌ای هستند که همگی با نگاهی انتقادی، مشکلات و معضلات جامعه معاصر آمریکا را به بوته‌ نقد می‌کشند. در جمع این فیلم‌ها، دو مستند «وقت‌کشی» و «از مردان و از جنگ» درباره‌  سربازان آمریکایی برگشته از عراق و افغانستان است که به دلیل تجاوز و کشتار، دارای مشکلات روانی عمیق بوده و توان برقراری ارتباط با خانواده‌ها و جامعه‌شان را ندارند. مستند «وقت‌کشی» منتخب جشنواره معتبر «ویزیون دو‌رئل» سوئیس بوده و فیلم «از مردان و از جنگ» نیز در جشنواره کن سال گذشته به نمایش درآمده است.
فیلم‌های «آتش هفتم» و «سرزمین قاچاقچیان» نیز در مورد اعتیاد اجباری سرخپوستان آمریکایی و بی‌تفاوتی مسئولین آمریکایی به آن‌ها، و همین‌طور شبکه‌های عظیم قاچاق مواد مخدر از مکزیک به آمریکا است. «سرزمین قاچاقچیان» منتخب جشنواره اخیر ساندنس و برنده جوایز بهترین کارگردانی و بهترین فیلم‌برداری از این جشنواره معتبر است. این فیلم هم‌چنین در جشنواره‌های دیگری از جمله «ملبورن» و «ترایبکا» حضور داشته است.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای ۲۲ تا ۲۸ آذرماه ۱۳۹۴ در سینما فلسطین و سینما سپیده شهر تهران برگزار می‌کند.