هنر و تجربه: سازمان سینمایی در مصوبه‌ای تولید همزمان بیش از دو فیلم سینمایی را برای تهیه‌کنندگان ممنوع اعلام کرد. به گفته محمدرضا فرجی یکی از عوامل تسریع در صدور پروانه ساخت، گرفتن پروانه نمایش آثار قبلی کارگردان و تهیه‌کننده است. به این ترتیب امکان ساخت فیلم برای فیلم‌سازانی که چند فیلم بلاتکلیف دارند، سخت‌تر می‌شود.

محمدرضا فرجی «مدیرکل دفتر سینمای حرفه‌ای» وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در ارتباط با مصوبه اخیر سازمان سینمایی گفت: «ابتدا باید عرض کنم که این آیین‌نامه مصوب داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین سازمان سینمایی است و به دلیل این‌که شورای پروانه ساخت بیش از پیش تهیه‌کننده را متوجه کیفیت فیلم کند این قانون را بنا نهاده است.»

فرجی در ادامه اظهار داشت: «با این قانون کمک می‌شود که تهیه کننده در کنار پروژه‌ای که تولید می‌کند حضور داشته باشد، بدین جهت تمرکز وی نیز به صورت پراکنده نخواهد بود. قطعا این روند بر کیفیت اثری که تولید می‌شود تاثیر خواهد داشت. این‌که یک تهیه‌کننده به طور همزمان چندین کار را تهیه و تولید می‌کند عواقبی دارد که می‌توان آن‌ را در یک فیلم سینمایی به راحتی دید.»

محمدرضا فرجی در ادامه با اشاره به این‌که این آیین نامه در نیمه دوم سال جاری قطعا اجرایی است گفت: «البته شورای پروانه ساخت از این به بعد در هنگام صدور پروانه ساخت به مواردی دقت خواهد داشت مثل این‌که آیا آثار پیشین کارگردان و تهیه‌کننده‌ای که درخواست پروانه ساخت کرده است موفق به دریافت پروانه نمایش شده است یا خیر. این یکی از نکاتی است که قطعا در هنگام صدور پروانه ساخت به آن توجه خواهد شد.»

او همچنین افزود: «این نکته را نیز پیش بینی کرده ایم که تهیه‌کننده‌ای که پروانه ساخت بگیرد و اقدام به ساخت نکند قطعا برای کار سوم وی پروانه ساخت صادر نخواهد شد. باید ابتدا تکلیف دو فیلم قبلی که برایشان پروانه ساخت دریافت کرده است مشخص بشود. حتی اگر انصراف هم بدهد تا یک سال به تهیه‌کننده مورد نظر پروانه ساخت داده نخواهد شد.»