هنر و تجربه: مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد که سال گذشته در بین ۲۵۰ اثر پرفروش سینمای آمریکا، تنها ۷ درصد از آنها توسط کارگردانان زن ساخته شده‌اند.

در این تحقیق که توسط دانشگاه سن دیگوی آمریکا انجام شده همچنین آمده است که از این ۲۵۰ فیلم پرفروش سال گذشته، ۱۱ درصد فیلم‌نامه آنها توسط نویسنده زن نوشته و ۲۳ درصدشان هم توسط تهیه‌کننده زن تولید شده‌اند. این درصدها به نسبت سال ۲۰۱۳ تنها یک درصد رشد داشته‌اند و از سال ۱۹۹۸، ۲ درصد پایین‌تر آمده‌اند.

بررسی مورد نظر در زمانی انجام گرفته است که هالیوود تحت انتقاد بی‌سابقه‌ای در مورد تبعیض جنسیتی در سینمای خود قرار گرفته است و در چند ماه گذشته هنرمندان شاخص جهانی نظیر مریل استریپ، پاتریشیا آرکت، جنیفر لارنس و … نسبت به مسائلی همچون نابرابری دستمزد بازیگران زن و مرد، و کمبود نویسندگان و کارگردانان زن اعتراض کرده‌اند. نسبت‌های حاصل شده، در بین ۷۰۰ فیلم پرفروش سال گذشته کمی پیشرفت دارد و ۱۳ درصد توسط کارگردانان زن، ۱۳ درصد نویسنده و ۲۷ درصد توسط تهیه‌کننده زن ساخته شده‌اند. علاقه‌مندی مدیران استودیوها برای سپردن آثار پرهزینه به مردها در مقایسه با زنان نیز از جمله نکاتی است که این گزارش به آن پرداخته است و ثابت شده که زنان بیشتر فرصت ساخت فیلم‌های مستقل را پیدا می‌کنند، چون در آن صورت سرمایه گذاران متحمل ریسک کمتری خواهند شد. از نکات جالب دیگر این پژوهش آن بوده که نشان می‌دهد کارگردانان زن، در فیلم‌هایشان از نویسنده، فیلم‌بردار و تدوینگر زن بیشتری استفاده می‌کنند؛ به طوری که فیلم‌نامه ۵۰ درصد فیلم‌هایی که کارگردانان زن ساخته‌اند توسط نویسنده زن به نگارش درآمده‌اند.