هنر و تجربه: اکران نهمین فیلم بلند علیرضا امینی از امروز( سه‌شنبه ۵ آبان) در گروه هنر و تجربه شروع شد.اولین سئانس نمایش  این فیلم ساعت ۲۰ در پردیس کوروش است. فیلمی که در جشنواره سال گذشته فجر پذیرفته نشد و اعتراض کارگردان را به دنبال داشت. «دلتا ایکس» داستان سیاوش و حمید است که با همسران خود راهی شمال می‌شوند، بابک و همسرش بیتا، بی‌خبر به ویلای آن‌ها می‌روند، این حضور حوادثی را رقم می‌زند…

علیرضا امینی نخستین فیلمش را در سال ۱۳۸۰ ساخت. «نامه‌های باد» اولین فیلم علیرضا امینی فضایی تجربی داشت. گروهی سرباز از مناطق مختلف کشور به پادگانی در اطراف تهران اعزام می‌شوند. همه آن‌ها در آرزوی دیدن تهران هستند و روز خود را با شنیدن صداهایی که از مردم ضبط کرده‌اند می‌گذرانند. «نامه‌های باد» اکران نشد اما در میان تلاش‌های نسل جدید فیلم‌سازی به چشم آمد. فیلم‌های بعدی امینی هم در فضایی مشابه با نامه‌های باد ساخته شدند. «کنار رودخانه» سفر گروهی از مرزنشینان و انفجار مین زیر پای یکی از آن‌ها را به تصویر کشیده و «دانه‌های ریز برف» هم قصه یک آدم تک‌افتاده در محیطی خلوت است. امینی در این فیلم با محسن تنابنده و مجید بهرامی به عنوان بازیگر کار می‌کند.
در چهارمین فیلم امینی «زمان می‌ایستد» هانیه توسلی ایفاگر نقش اصلی است و زن بارداری است که می‌خواهد در برف و سرما از مرز عبور کند. «فقط چشمهاتو ببند» و «استشهادی برای خدا» فیلم‌های بعدی امینی هستند. ولی در هفتمین فیلم علیرضا امینی به سراغ قصه و تولیدی با مخاطب عام‌تر می‌رود و با هدیه تهرانی و حامد بهداد و محسن تنابنده و خاطره اسدی به عنوان بازیگر همکاری می‌کند. «هفت دقیقه تا پاییز» داستان تلخی دارد و اولین فیلم علیرضا امینی است که اکران گسترده‌تری را تجربه می‌کند.
«نامه‌های باد» سیمرغ بلورین بهترین اثر هنر و تجربه را از بیست و یکمین جشنواره فیلم فجر گرفت و امینی برای «هفت دقیقه تا پاییز» دیپلم افتخار بهترین کارگردانی را از جشنواره بیست و هشتم فجر دریافت کرد. امینی سال ۱۳۸۹ فیلم «انتهای خیابان هشتم» را بازی ترانه علیدوستی،صابر ابر و حامد بهداد با مقابل دوربین برد، فیلمی که دو سال پس از ساخت اکران شد.
سراغ کارهای بعدی امینی را باید از تلویزیون گرفت . او که در کارنامه خود کارگردانی فیلم‌های تلویزیونی چون «تلخون»، «یک تصادف ساده» و «ریسمان سبز» را داشت،  سال ۱۳۹۰ مجموعه تلویزیونی سقوط آزاد را ساخت که داستانی پلیسی و حادثه ای دارد. ادامه فعالیت‌های امینی بازهم در تلویزیون بود. او سال ۱۳۹۲ فیلم «بلوک ۹ خروجی ۲» را کارگردانی کرد. که از بازیگران آن می توان به امیر جعفری‌، پانته‌آ بهرام‌، حمیدرضا آذرنگ‌، الهام کردا‌ اشاره کرد. این فیلم که تهیه کننده آن خود امینی بود، اکران نشد.
مرداد سال گذشته او بی سروصدا فیلم‌برداری «دلتا ایکس» را در شهرهای شمالی ایران شروع کرد و طی ۲۴ جلسه به پایان رسید، صحنه‌هایی از فیلم هم در تهران گرفته شد. فیلم همزمان با فیلم‌برداری، تدوین هم می شد تا بتواند برای نمایش در جشنواره سی‌وسوم فیلم فجر آماده شود، اگرچه امینی همان زمان در گفت‌ و‌گویی تاکید کرد:«بیشتر از هر چیز، فیلم برای من مهم است و ترجیح می‌دهم روی درست آماده کردن آن تمرکز کنم تا حضور در جشنواره فجر؛ اما اگر مشکلی پیش نیاید، فیلم به جشنواره خواهد رسید.» فیلم آماده شد اما برای شرکت در جشنواره فیلم فجر پذیرفته نشد. امینی در دلتا ایکس به سراغ بازیگران جوان رفته ودر کنار آن‌ها سیامک صفری را قرار داده است. ترکیبی که به فیلم‌های پیشین او چون استشهادی برای خدا شبیه است.

دلتا ایکس/ کارگردان، نویسنده فیلم‌نامه و تهیه‌کننده : علیرضا امینی- مدیر فیلم‌برداری: فرشاد گل سفیدی-  تدوین: سینا دوراندیشان- صدابردار: وحید مقدسی- طراحی، صداگذاری و ترکیب صدا: سید محمود موسوی نژاد- موسیفی: محمد فرشته نژاد- طراح صحنه و لباس: مجید علی اسلام- طراح چهره پردازی: هانی گلشاهی،- عکاس: مهدی دلخواسته- مدیر برنامه‌ریزی و دستیار کارگردان: علی مردانی- مدیر تولید: ایمان یزدی- منشی صحنه: پانته آ حسینی- دستیار اول فیلم‌بردار: حمیدرضا رضایی- مجری طرح: هلیا هنر شهر- بازیگران:مرتضی اسماعیل کاشی، بیتا بیگی، افسانه پاکرو، سیاوش جعفری، شراره رنجبر، کاترین اصلانی، با حضور سیامک صفری و زهیریاری

 

برچسب‌ها: