هنر و تجربه: برای شرکت در بخش ویژه‌ جایزه شهید آوینی جشنواره سینما حقیقت ۲۰۵ فیلم مستند متقاضی شده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی «سینماتجربی»، جایزه شهید آوینی ویژه‌ نمایش و تقدیر از فیلم‌های مستند منتخب حوزه‌ مقاومت، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است که به عنوان بخش‌ ویژه جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» برگزار می‌شود این رویداد در سال جاری بین‌المللی شده و به استقبال نمایش جدیدترین فیلم‌های مستند با موضوع مقاومت در سطح جهانی هم می‌رود.
از جمع ۲۰۵ اثر مستند ایرانی ارائه شده به دبیرخانه جشنواره با موضوع جایزه شهید آوینی، ۸۹ فیلم مستند کوتاه، ۹۰ فیلم مستند نیمه‌بلند و ۲۶ فیلم مستند بلند هستند که هیات انتخاب جشنواره در سه گروه، آثار منتخب را برای رقابت همزمان در دو بخش مسابقه ملی و جایزه شهیدآوینی و یا صرفاً برای بخش جایزه شهید آوینی، انتخاب و معرفی می‌کند.
فیلم‌های خارجی جایزه شهید آوینی هم از مجموع آثاری که به دبیرخانه جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» ارسال شده است، توسط هیات انتخاب بخش بین‌الملل جشنواره انتخاب و معرفی می‌شوند.
بخش ویژه‌ جایزه شهید آوینی جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» از هیات داوری مجزایی برخوردارست و جایزه‌ برگزیدگان این بخش هم تندیس جایزه شهید آوینی، دیپلم افتخار و مبلغ ۱۲۰، ۱۰۰، ۸۰ میلیون ریال برای کارگردانان سه فیلم مستند بلند، نیمه‌بلند و کوتاه برگزیده‌ی هیات داوری است که در آیین پایانی جشنواره، به برگزیدگان اهدا می‌شود.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای ۲۲ تا ۲۸ آذرماه ۹۴ و با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی (ع) است، در سینما فلسطین و سینما سپیده شهر تهران برگزار می‌کند.