هنر و تجربه: «خواب تلخ» به کارگردانی محسن امیریوسفی پس از ۱۲سال از اواخر آبان ماه درگروه هنروتجربه به نمایش درمی‌آید.

به گزارش روابط عمومی گروه هنروتجربه، «خواب تلخ» اولین فیلم سینمایی محسن امیریوسفی است که در سال ۸۲ تولید شده است. این فیلم داستان مرده‌شوری است که با مساله نزدیک شدن خودش به مرگ روبرو می‌شود. خواب تلخ در جشنواره فجر سال ۱۳۸۲ پذیرفته نشد و اولین حضور بین‌المللی آن در بخش دو هفته با کارگردانان جشنواره کن ۲۰۰۴ بود و پس از نمایش در این بخش با نقدهای مثبتی از سوی منتقدین مجلات اسکرین، پوزیتیو، کایه دوسینما، لوموند، فیگارو و… روبه‌رو شد.

دبورا یانگ منتقد ورایتی، «خواب تلخ» را اولین کمدی سیاه سینمای ایران دانست که برخلاف دیگر فیلم‌های ایرانی آن زمان چهره‌ای طناز از مردم ایران نشان می‌دهد. «خواب تلخ» در بخش دو هفته کارگردانان کن، جایزه نگاه جوان را دریافت کرد و در بخش اصلی این جشنواره، تقدیر ویژه بخش دوربین طلایی را گرفت. پس از آن، فیلم محسن امیریوسفی در جشنواره  تسالونیکی یونان به نمایش درآمد و برای اولین بار جایزه اسکندرطلایی را برای سینمای ایران به ارمغان آورد و از همان جشنواره جایزه بهترین فیلم تماشاگران را هم گرفت. جشنواره‌هایی چون ادینبورگ، لس‌آنجلس، ماردل پلاتا، ژنو، نانت، مونترال، شیکاگو، دوبی و… از جمله ۴۵ جشنواره‌ای بودند که این فیلم در آن‌ها به نمایش درآمد.
«خواب تلخ» قبل از جشنواره کن برای جشنواره فیلم فجر سال ۸۲ ثبت نام کرد که هیات انتخاب جشنواره آن سال، فیلم را نپذیرفتند، اما در ادامه موفقیت‌های جهانی و همچنین استقبال توسط منتقدین و مطبوعات داخلی، توسط علیرضا رضاداد رئیس وقت بنیاد فارابی مورد تقدیر قرار گرفت و برای حضور در جشنواره فجر سال ۸۳ (بخش خارج از مسابقه) دعوت شد، که مورد استقبال قرار گرفت.

عوامل فیلم «خواب تلخ»  عبارتند از: نویسنده، مجری طرح، طراح صحنه و لباس، تدوین و کارگردان: محسن امیریوسفی، مدیر فیلم‌برداری: بایرام فضلی، طراحی وترکیب صدا: محمدرضا دلپاک و حسین مهدوی، صدابردار: حسین قورچیان، دستیاران کارگردان: سهیل رحیمی، ابراهیم قپاندار، تولید: امین طالبی، اکبر نجارپور و بازیگران: عباس اسفندیاری، یدالله انوری، دلبر قصری، محسن رحیمی.