هنر و تجربه: فیلم کوتاه «تست» (The Audition) به کارگردانی مارتین اسکورسیزی و با بازی رابرت دنیرو و لئوناردو دی‌کاپریو که برای تبلیغ یک هتل در ماکائو ساخته شده، اولین نمایش خود را همراه با مراسم افتتاحیه تجربه کرد.

داستان فیلم از این قرار است که اسکورسیزی این دو بازیگر بزرگ را برای نقش آفرینی در یک فیلم فرامی‌خواند ولی دی‌کاپریو و دنیرو باید برای به دست آوردن نقش مورد نظر با یکدیگر رقابت کنند. موضوع رقایت دو بازیگری که غالب فیلم‌های به یاد ماندنی اسکورسیزی با حضور یکی از این دو نفر ساخته شده بسیار جالب به نظر می‌آید. با آنکه این فیلم کوتاه است اما  نهمین همکاری اسکورسیزی با دنیرو، ششمین همکاری او با دی کاپریو و سومین همکاری مشترک دی کاپریو و دنیرو پس از فیلم های «اتاق ماروین» و «زندگی این پسر» را رقم زده‌است. دنیرو پس از ۲۰ سال از آخرین حضور خود در فیلمی از اسکورسیزی در این اثر نقش آفرینی کرده است. برد پیت نیز در نقش کوتاهی بازی کرده و اسکورسیزی هم نقش خودش را ایفا کرده است.

قرار بود تا «تست» در ماه سپتامبر گذشته برای اولین بار در جشنواره فیلم ونیز به نمایش دربیاید اما به دلیل طی نشدن کامل مراحل فنی از ونیز کنار رفت. دی‌کاپریو در کنفرانس خبری فیلم در مورد حضورش در آن گفت : «از آن جا که من و رابرت دنیرو هر کدام کارهای زیادی با اسکورسیزی داشته‌ایم، بنیان این رقابت برای هر دوی ما بسیار خنده‌دار بود». اسکورسیزی هم که فیلم‌نامه این اثر را با همکاری ترنس وینتر نوشته است. توضیح داد : «ساختن فیلم کوتاه از جهاتی سخت‌تر است چون قرار است که خودش یک فیلم کامل باشد. فیلم کوتاه نباید به مقدمه‌ای برای یک کار بزرگ‌تر ابدیل شود، بلکه باید خودش اثر قابل اعتنایی باشد». حدود ۸۰ میلیون دلار خرج ساخت فیلم کوتاه اسکورسیزی شده است. رقم سنگین صرف شده برای این فیلم ۱۶ دقیقه‌ای، آن را به گران‌ترین فیلم کوتاه جهان تبدیل می‌کند که بیشتر آن به دلیل دستمزد ۱۳ میلیون دلاری بازیگران معروف فیلم بابت هر روز کار (جمعاً دو روز) است.

تست2