هنر و تجربه: بیست و سومین جشنواره کمرایمیج (camerimage) که جشنواره‌ای تخصصی در زمینه فیلم‌برداری است ۱۵ فیلم را برای شرکت در بخس مسابقه بهترین فیلم‌برداری انتخاب کرد.

این ۱۵ فیلم برای کسب جایزه قورباغه طلایی، قورباغه نقره‌ای و قورباغه برنز با یکدیگر رقابت خواهند کردند که به ترتیب به فیلم‌های اول تا سوم شاخص در زمینه فیلم‌برداری اهدا می‌شود. این ۱۵ فیلم عبارتند از: «۱۳ دقیقه» الیور هرشبیگل، «۳۳» پاتریشیا ریگن، «بروکلین» جان کراولی، «کارول» تاد هینس، «نور را دیدم»  مارک آبراهام، «مکس دیوانه: جاده خشم» جورج میلر، «قابله» آنتی جوکینن، «قوچ‌ها» گریمور هاکونارسون، «عنکبوت قرمز» مارسین کوزالکا، «اتاق» لنی آبراهامسون، «سیکاریو» دنیس ویلنوو، «پسر شائول» لازلو نمش، «نماینده» سارا گاورون، «ورشو ۴۴» یان کوماسا، «گرگ توتم» ژان ژاک آنود.

فیلم «پل جاسوس‌ها» آخرین ساخته استیون اسپیلبرگ هم افتتاح کننده جشنواره است.این جشنواره لهستانی در حالی آخرین ساخته اسپیلبرگ را به عنوان فیلم افتتاحیه خود برگزیده است که فیلم‌برداری آن را یانوش کامینسکی، فیلم‌بردار لهستانی انجام داده که تاکنون دو بار برای دو فیلم دیگر اسپیلبرگ با نام‌های «فهرست شیندلر» و «نجات سرباز رایان» برنده جایزه اسکار بهترین فیلمبرداری شده است. سال قبل «لویاتان» به کارگردانی آندری زویاگینتسف جایزه غورباقه طلایی کمرایمیج را به خود اختصاص داد. گفتنی است سال ۲۰۱۱، محمود کلاری به خاطر فیلم‌برداری «جدایی نادر از سیمین» ساخته اصغر فرهادی توانست قورباغه نقره‌ای این فستیوال را به خود اختصاص دهد.

بیست و سومین دوره جشنواره کمرایمیج از ۱۴ تا ۲۱ نوامبر برگزار می‌شود.