هنروتجربه: امروز (۹ آبان ۱۳۹۴) با ورق زدن صفحات فرهنگ و هنر مطبوعات کشور بازتاب‌هایی از انتخاب بازیگران فیلم تازه اصغر فرهادی به چشم می‌خورد. در ادامه به خبرهای مرتبط سینمای هنر و تجربه برخوردیم که در زیر مروری کوتاه بر آن‌ها داریم:

در روزنامه هنرمند گفتگویی با امیرحسین علم‌الهدی، مدیر اجرایی و دبیر شورای سیاست‌گذاری گروه هنر و تجربه منتشر شده است. در این گفتگو در باب رویکرد‌ها و عملکردهای این گروه سینمایی بحث شده و علم‌الهدی درباره تغییر شیوه اکران در این گروه توضیح داده است:« تقریبا در ده ماه اول شیوه اکران چرخشی بود و سانس‌ها می‌چرخید. الان نزدیک به یک ماه و نیم است که تغییر کرده و منظم‌تر شده است. اما یکی از مشکل‌هایی که روش ما دارد این است که این روش برای مخاطب پرورش یافته سه دهه اخیر ما کمی ناآشنا است. حداقل دو سه سال لازم است تا این روش‌ها چک شود. سال اول روش سانسی و چرخشی را چک کردیم، بعد نه ماه روش را منظم کردیم، دو سه ماه دیگر باید ارزیابی درستی داشته باشیم از اینکه کدام روش به نفع ماست. به هرحال ما برای طولانی‌تر شدن زمان اکران فیلم‌ها چاره‌ای جز این نداریم که به روش سانسی عمل کنیم. »

روزنامه صبا میزگردی با حضور پیمان حقانی کارگردان فیلم «سی‌صدو شونزده»، کاوه ابراهیم‌پور کارگردان فیلم «یحیی سکوت نکرد» و علی ملاقلی‌پور، کارگردان فیلم «قندون جهیزیه» درباره وضعیت سینمای مستقل و مشکلات ساخت فیلم اول و گروه هنروتجربه برگزار کرده است. در این میزگرد توسط پیمان حقانی مطرح شده است:« در فیلم‌هایی که الان در هنروتجربه اکران شده چند کار با ارزش وجود دارد اما چه کسی از آن خبر دارد؟ آیا مردم می‌دانند؟ واقعا با چسباندن چندتا برچسب تبلیغاتی از طرف من و جیغ و داد کردن مملکت خبردار نمی‌شود. این اطلاع‌رسانی باید در یک سیستم برنامه‌ریزی شده و مدون صورت بگیرد که به نظرم این کار شدنی است. » در ادامه ابراهیم‌پور اضافه کرد:« من ناامیدتر از این حرف‌ها هستم که حرف امیدوارانه بزنم! آخرش بزرگ می‌شویم و یادمان می‌رود. این حرف‌ها قشنگ است اما در نهایت بزرگ‌ترها و مدیران و آدم‌های گُنده‌تر باید هوای مار را داشته باشند وگرنه به راحتی می‌توانیم کله‌پا شویم! »

روزنامه ایران نگاهی به فیلم‌های تازه اکران شده در گروه هنر و تجربه داشته و به طور جداگانه به معرفی آن‌ها پرداخته است.

در روزنامه بانی‌فیلم به اکران خصوصی فیلم «دلتا ایکس» به کارگردانی علیرضا امینی اشاره شده است. این مراسم ساعت ۲۱ امشب (۹ آبان) در سینما فرهنگ برگزار می‌شود.