هنر و تجربه: سام مندس، کارگردان بریتانیایی سازنده «جاده رستگاری» و «زیبای آمریکایی» که جمعه شب جایزه دستاورد کارگردانی جان شله‌زینگر را در مراسمی از بفتای لس‌آنجلس دریافت کرد، روی صحنه از فرصت کوتاهش استفاده کرد و ۱۰ راهکار کوتاه را خطاب به فیلم‌سازان جوان عنوان کرد. این کارگردان یک دهه پس از کسب اسکار بهترین فیلم و کارگردانی به خاطر «زیبای آمریکایی» و ساخت چند فیلم مستقل، هدایت سری فیلم‌های جیمز باند را برعهده گرفت. در زیر راهنمایی‌های او را می‌خوانید:

۱- با کودک ۱۲ ساله درون‌تان ارتباط بگیرید. این کودک شیطان و جالب توجه است.

۲- دوریین را در هر لحظه، فقط روی یک چیز می‌توانید متمرکز کنید.

۳- شما با پول شخص دیگری بازی می‌کنید. پس اگر می‌خواهید همه این پول را شرط‌بندی کنید باید قادر باشید تا توضیح قانع‌کننده‌ای ارائه کنید.

۴- فیلم‌برداری یک سکانس اکشن فقط زمانی جالب است که در اتاق تدوین باشید؛ تا آن زمان، می‌توان گفت که این‌کار کسل‌کننده‌ترین کار دنیاست.

۵- روز فیلم‌برداری برای همه‌چیز آماده باشید اما آماده این هم باشید که اوضاع کاملاً از دست شما در برود و خرابکاری کنید.

۶- وقتی قرار است همکاران خود را انتخاب کنید، اگر آن‌ها به شما گفتند «ما تا الان در یک پروژه بزرگ کار نکرده‌ایم»، آن‌ها را رد نکنید؛ اگر کارشان به طور کل خوب است، سریع همه چیز را یاد می‌گیرند. من هم همین‌کار را کردم.

۷- از آنجایی‌که نمی‌توانید همه را راضی نگه دارید، باید یاد بگیرید که چطور هیاهو راه بیاندازید.

۸- حتماً دلیلی وجود دارد که تارانتینو، اسپیلبرگ، نولان، اسکورسیزی، گرین‌گرس، جی جی آبرامز و پل توماس اندرسون هنوز هم فیلم می‌سازند.

۹- اگر موج بزرگی به سمت شما می‌آید، آماده باشید چون ممکن است این موج شما را پس بزند. اما اگر آن را رد کردید می‌بینید که کار چندان سختی نبوده است.

۱۰- وقتی هیجان زده می‌شوید از بروز آن نترسید. اصلاً بلند شوید و آهنگ جیمز باند را برای خود بخوانید.

 

منبع: هالیوود ریپورتر

برچسب‌ها: