هنر و تجربه: سی‌امین دوره جشنواره فیلم توکیو در پایتخت ژاپن به کار خود خاتمه داد و فیلم «نیسه- قلب دیوانگی» به کارگردانی روبرتو برلینر از برزیل را به عنوان برنده جایزه بزرگ اصلی خود اعلام کرد.

نیسه- قلب دیوانگی فیلمی که داستان زندگی یک دکتر در ریوی برزیل را به تصویر کشیده که محل خدمت او میدان جنگ است. این پزشک در دهه ۱۹۴۰ توانست اصلاحاتی در سیستم پزشکی برزیل ایجاد کند. برلینر پس از دریافت جایزه‌اش گفت: «دکتر نیسه دا سیلویرا که در فیلم به او پرداخته‌ام در زمان ساخت فیلم آدم شناخته‌شده‌ای نبود و حس می‌کردم که این مسئولیت من است تا داستان زندگی او را به جهانیان نشان دهم». گلوریا پیرس که نقش اصلی دکتر فیلم را بازی می‌کند نیز برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن شد. این فیلم برزیلی اولین نمایش بین‌المللی خود را در جشنواره فیلم توکیو تجربه کرده و پیش از آن اوایل اکتبر در جشنواره فیلم ریودوژانیرو برزیل به نمایش درآمده بود و جایزه فیلم منتخب تماشاگران را از آن خود کرده بود.

برایان سینگر کارگردان آمریکایی فیلم «مردان ایکس» که رییس هیات داوران این دوره نیز بود، روند انتخاب برنده از میان ۱۶ شرکت کننده بخش رقابتی این دوره را بسیار سخت خواند و به شوخی گفت گاهی مجبور شده تا سر دیگر داوران این بخش داد بزند. رولاند مولر و لوییس هوفمان بازیگران دانمارکی به طور مشترک جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره را برای بازی در فیلم «سرزمین من» به دست آوردند. برگزیده بهترین دستاورد هنری هم به «فیلم خانوادگی» ساخته اولمو اومرزو رسید و «اگر خدا بخواهد» ادوارد فالکونه هم بهترین فیلم از نگاه مخاطبان لقب گرفت. بخشی از جشنواره توکیو هم که به مرو آثار سینمای مستقل ژاپن اختصاص داشت، جایزه خود را به فیلم «کن و کازو» نخستین فیلم بلند داستانی هیروشی شوجی داد. گفتنی است بررسی فیلم‌های اورسن ولز کارگردان نامدار و فقید سینمای آمریکا از دیگر بخش‌های این دوره از جشنواره توکیو بود.

بیست و هشتمین دوره جشنواره توکیو از ۲۲ تا ۳۱ اکتبر (۳۰ مهر تا ۹ آبان) برگزار شد. «خانه دختر» به کارگردانی شهرام شاه‌حسینی تنها نماینده ایران در بخش مسابقه این جشنواره بود.