هنر و تجربه: فیلم‌های مستند برگزیده‌ی جشنواره مستند لایپزیگ موسوم به «داک لایپزیگ»، میهمان بخش «آینه یک جشنواره» نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینما حقیقت» هستند.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی «سینماتجربی»، «داک لایپزیگ» از قدیمی‌ترین جشنواره‌های مستند جهان است که همه‌ساله در شهر لایپزیگ آلمان برگزار می‌شود. این جشنواره بین‌المللی که برترین آثار آلمانی و جهانی فیلم‌های مستند و انیمیشن را در بخش‌های مختلفی انتخاب و نمایش می‌دهد، برای نخستین بار در سال ۱۹۵۵ برگزار شده و عنوان تنها جشنواره مستقل فیلم در آلمان شرقی را از آن خود کرده است.

شش مستند برتر به نمایش درآمده در این جشنواره با عناوین «ناگهان ذهنم ایستاد» (خورخه پلیکانو، پرتغال ۲۰۱۴)، «شهر زیر‌زمینی» (‌آنیتا مولر، اکراین ۲۰۱۱)، «مکن فراموش مرا» (دیوید سیوکینگ، آلمان ۲۰۱۲)، «توتو و خواهرانش» (الکساندر نانو، رومانی ۲۰۱۴)، «قواعد بازی» (کلودین بوریس، پاتریک شانیار، فرانسه ۲۰۱۴) و «زمستان پابلو» (شیکو پریرا، اسپانیا و اسکاتلند ۲۰۱۲) در بخش «آینه یک جشنواره» سینماحقیقت به نمایش درمی‌آیند. این آثار همگی منتخب دوره‌های اخیر «داک لایپزیگ» بوده‌اند.

«ناگهان ذهنم ایستاد» در بخش مسابقه بین‌الملل این جشنواره بوده و برنده جایزه داوران شده است؛ «زمستان پابلو» برنده یادبود افتخاری بهترین استعداد مستند، «قواعد بازی» منتخب جشنواره کن و برنده جایزه بزرگ لایپزیگ، «توتو و خواهرانش» برنده جایزه بزرگ، جایزه تریدیونیون و جایزه کلیسای جهانی از “داک لایپزیگ” و ده‌ها جایزه از جشنواره‌های دیگر مستند، «مکن فراموش مرا» برنده جایزه نخست لایپزیگ و «شهر زیرزمینی» برنده جایزه ویژه این جشنواره شده‌اند.

نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای ۲۲ تا ۲۸ آذرماه ۱۳۹۴ در سینما فلسطین و سینما سپیده شهر تهران برگزار می‌شود

برچسب‌ها: