هنر و تجربه: محسن استادعلی با مستند «جایی برای زندگی» برنده جایزه بهترین مستند بلند در نهمین شب منتقدان و نویسندگان سینمایی شد. «جایی برای زندگی» پیش از این در جشن حافظ جایزه بهترین فیلم مستند را گرفته بود. سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی مستند از جشنواره بین المللی فیلم فجر و  تندیس ویژه هیات داوران از جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت دیگر جوایزی بودند که سال پیش نصیب این مستند شد.

محسن استادعلی در گفت‌وگویی با سایت هنر و تجربه، جایزه منتقدان و نویسندگان سینمایی را از جوایز بااهمیتی دانست که نصیب او و فیلمش شده است و گفت: «گرفتن جایزه از صنف اهل قلم که نوشته‌ها و مقالات‌شان روشنگر راه ما در طول این سال‌ها بوده است طعم دیگری دارد. در واقع گرفتن این جایزه یعنی موردتوجه قرار گرفتن از سوی کسانی که در سینما سخت‌گیر هستند و سینما برای‌شان بسیار جدی است. این جایزه ارزش خاصی دارد و در واقع مهر تاییدی است از طرف کسانی که با نوشته‌های‌شان در طول سال‌ها کم‌کم رشد کردیم.»

کارگردان مستند «جایی برای زندگی» از دو فیلم دیگری که نامزد دریافت جایزه بودند تجلیل کرد: «هر دو کار دیگری که نامزد بودند یعنی «آتلان» و «حیات در رگ‌های سرد»، جزو کارهای درجه یک ما در عرصه سینمای مستند هستند و قابل احترام. از معین [کریم‌الدینی] و فتح‌الله [امیری] به خاطر فیلم خوبی که ساخته بودند تشکر می‌کنم. نامزد شدن برای این جایزه هم اهمیت دارد و واقعیت این است که هرکدام جایزه می‌گرفتیم دونفر دیگر خوشحال می‌شدند.»

مستند دیگر محسن استادعلی به نام «دم صبح» در جشن سینمای ایران جایزه بهترین مستند کوتاه را دریافت کرد. استادعلی درباره این مستند نیز گفت: «فیلم دم صبح چون در جشنواره سال گذشته سینماحقیقت نمایش داده نشد، نمی‌توانست در جشن منتقدین نامزد شود. اما شرایط شرکت فیلم‌ها در جشن خانه سینما تفاوت داشت و درآن‌جا نامزد شد و در بخش مستندهای کوتاه جایزه هم گرفت.»

اما برپایی مراسمی از قبیل شب منتقدین و نویسندگان سینمایی چه تاثیری بر سینمای ما و مشخصا بر سینمای مستند دارد؟ محسن استادعلی به این سوال این‌طور پاسخ داد: «پیام این جایزه‌ها این است که مستندها دارند دیده می‌شوند، آن هم توسط منتقدانی که نوشته‌های‌شان به پیش‌برد سینمای ما کمک می‌کند. این یک دلگرمی برای فعالان سینمای مستند است که فیلم‌های آن‌ها دارد هم‌پای سینمای بلند رصد می‌شود و جایزه خاص خودش و اعتبار خودش را دارد. به بالا بردن ارزش کیفی آثار کمک می‌کند و من روی این کلمه “کیفی” تاکید زیادی دارم.»

برچسب‌ها: