هنر و تجربه: هشتمین قسمت از برنامه «گنجینه» شبکه مستند سیما، مستندهای «اولین سفر نیشابور» و «دومین سفر نیشابور» به کارگردانی خسرو سینایی را برای این هفته در نظر گرفته است.

سینایی تا به حال چهار فیلم مستند درباره شهرها ساخته است. او درباره دو مستند خود در زمینه نیشابور گفته است: «تاریخ نیشابور، تاریخی است که از آن هیچ خاطره تصویری وجود ندارد. وقتی فیلمی را بر مبنای تاریخ می سازیم، با کمبود منابع تصویری روبرو هستیم و من برای این‌که بتوانم راه حل این قضیه را پیدا کنم از نقاشی‌های مینیاتوری موضوعی استفاده کردم. البته می‌توانستم از یک تاریخ شناس بخواهم که درباره نیشابور صحبت کند، اما دوربین را به نیشابور بردم و گفتار و موسیقی برای آن انتخاب کردم، چون در آن زمان فکر کردم این راه خوبی برای انتقال اطلاعات است.»
این قسمت از برنامه گنجینه به پخش مستندهای «اولین سفر نیشابور» (سفر به تاریخ) و «دومین سفر نیشابور» (ابرشهر پیر) ساخته خسرو سینایی اختصاص دارد. برنامه‌های هفته‌های پیشین به پخش مستندهایی مثل «همراه با باد در دل کویر»، «اربعین»، «نان‌خورهای بی‌سوادی»، «یا ضامن آهو»، «مشق شب» و… اختصاص داشته است.
«گنجینه» هر هفته چهارشنبه ها ساعت ۲۱ با اجرای پریوش نظریه و به تهیه کنندگی زهرا کشاورزی در جدول پخش شبکه مستند سیما قرار دارد و قسمت هشتم آن چهارشنبه ۱۳ آبان پخش می شود. تکرار این قسمت پنجشنبه ۱۴ آبان ساعت ۱۵ و جمعه ۱۵ آبان ساعت ۹ صبح است.

 

برچسب‌ها: