هنر و تجربه: اسامی نامزدهای جوایز فیلم مستقل بریتانیا (BIFA) در حالی اعلام شد که فیلم «لابستر» ساخته یورگس لانتیموس با هفت نامزدی در شاخه‌های مختلف پیشتاز است.

بهترین فیلم جوایز مستقل بریتانیا از بین پنج فیلم «۴۵ سال» برنده جایزه بزرگ جشنواره کارلوی واری، مستند «امی» رکوردشکن فروش مستند در انگلیس، «اکس ماشینا»، «لابستر» و «مکبث» تعیین خواهد شد. کارگردانان این پنج فیلم نیز همگی در شاخه کارگردانی شایسته انتخاب به عنوان بهترین شناخته شده‌اند و عبارتند از : اندرو هایگ برای «۴۵ سال»، آسیف کاپادیا برای «امی»، الکس گارلند برای «اکس ماشینا»، یورگس لانتیموس برای «لابستر» و جاستین کروزل برای «مکبث».

فیلم‌های شاخص جشنواره‌های معتبر در سال جاری از جمله «پسر شائول» برنده جایزه بزرگ جشنواره کن، «کارول»، «اتاق» بهترین فیلم فستیوال تورنتو، «فروس ماژور» و «دختربچگی» نامزدهای بهترین فیلم بین‌المللی شده‌اند. از میان مستندهای ساخته شده نیز، «چطور باید دنیا را تغییر داد»، «امی»، «اسب سیاه، داستان شگفت‌انگیز واقعی رویای اتحاد»، «پالیو» و «یک داستان عاشقانه در سوریه»  کاندیدا کسب جایزه بهترین مستند هستند.

جوایز فیلم‌های مستقل بریتانیا معادل جوایز اسپریت در آمریکا هستند که به فیلم‌های مستقلی که با بودجه‌های محدود ساخته شده‌اند تعلق می‌گیرد. قرار است امسال در این جوایز از کیت وینسلت بازیگر برنده اسکار انگلیسی تقدیر شده و جایزه دستاورد هنری به وی تعلق گیرد. روز اعطای جوایز BIFA، ششم دسامبر است.