هنر و تجربه: گزیده آثار مستندساز پیشکسوت آمریکایی «دان‌آلن پنه‌بیکر» Donn Alan Pennebaker در نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» به نمایش در می‌آید.

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی «سینماتجربی»، پنج اثر مستند برجسته‌ پنه بیکر با عناوین «قطار سریع‌السیر سحرگاهی» (۱۹۵۳ نخستین مستند فیلم‌ساز)، «افتتاحیه در مسکو» (۱۹۵۹)، «لامبرت و شرکا» (۱۹۶۴)، «به پشت سر نگاه کن» (‌۱۹۶۷‌) و «راکبای» (‌۱۹۸۱) در بخش مرور مستندهای این فیلم‌ساز در جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت به نمایش در‌می‌آیند.
پنه‌بیکر در تاریخ سینمای مستند جایگاه ویژه و بالایی دارد و گروهی از منتقدین، او را پدر «سینماحقیقت» Cinema Verite لقب داده‌اند. او که متولد سال ۱۹۲۵ در ایلینویز آمریکاست، سازنده بیش از ۴۰ فیلم مستند است که اکثر آن‌ها به سبک سینمای مستقیم یا سینما وریته ساخته شده‌اند.
پنه‌بیکر در سال ۱۹۵۹ همراه با فیلم‌ساز بزرگ سینمای مستند «ریچارد لیکاک» و «رابرت درو» سردبیر مجله معروف لایف، شرکتی برای تولید مستندهایی با سبک سینما وریته تاسیس کردند. بسیاری از کارهای بزرگ مستند در دهه ۱۹۶۰ میلادی توسط این گروه و نیز «آلبرت مایلزلس» که فیلم‌بردارشان بود، ساخته شدند.
مستند برجسته پنه‌بیکر «به پشت سر نگاه کن» در مورد خواننده مشهور «باب دیلن» که همواره ترانه‌های اعتراضی خوانده، ساخته شده است و در سال ۱۹۹۸، مجله تایم‌اوت، آن‌را به عنوان ششمین مستند برجسته جهان انتخاب کرد. پنه‌بیکر همچنین در سال ۱۹۶۸به فرانسه رفت و ساخت فیلمی را همراه با «ژان لوک گدار» از پیشگامان موج نو فرانسه آغاز کرد، اما این همکاری در میانه تولید فیلم قطع شد و پنه‌بیکر فیلم را که «یک فیلم کامل» نام دارد، به تنهایی تمام کرد. آکادمی علوم و هنرهای سینمایی در سال ۲۰۱۲ جایزه اسکار یک عمر فعالیت سینمایی را به «دان‌آلن پنه‌بیکر» اهدا کرد.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای ۲۲ تا ۲۸ آذرماه در سینما فلسطین و سینما سپیده شهر تهران برگزار می‌کند.