هنر و تجربه: جشنواره مستند «دی‌ام زد داکس» به عنوان یکی از مهم‌ترین رویدادهای سینمای مستند کره جنوبی و بزرگترین جشنواره‌ای که در این کشور مستندسازان را مورد حمایت مالی قرار می‌دهد سالانه ۳۵۰ میلیون وون (حدود ۲۵۰ هزار دلار) به مجموعاً ۱۸ مستند سینمایی در راه تحقیق، تولید یا پخش، اعطا می‌کند.

این جشنواره برای ۱۵ اثر آسیایی، به طور ویژه ۲۹۰ میلیون وون برای تولید در نظر گرفته است و ۶۰ میلیون وون هم به ۳ اثر کامل شده سینمایی از کره جنوبی برای اکران در نظر گرفته است. این فستیوال هم‌چنین به دنبال راه‌اندازی شبکه‌ای برای ارتباط و آموزش به مستندسازان آسیایی است و با برگزاری سمینارها و ورک‌شاپ‌ها، فضای تولید مستند در هر کشور بالقوه از آسیا را مورد بررسی قرار می‌دهد و به دنبال شیوه‌هایی است تا با آنها امکان همکاری فراهم کند.

سال گذشته بالغ بر ۱۴۳ مستند، برای گرفتن حمایت‌های مالی (فاند) این جشنواره درخواست دادند و بیش از ۲۹ فیلم هم که در کشور خود به اکران رسیده‌اند در پنلی به معرفی و ارائه اثر خود می‌پردازند. روز اختتامیه این جشنواره زمانی است که نام فیلم‌های برگزیده برای دریافت حمایت‌های مالی اعلام می‌شوند. گفتنی است مستند «من می‌خوام شاه بشم» به کارگردانی مهدی گنجی امسال در هفتمین دوره این جشنواره که از ۲۶ شهریور تا ۲ مهرماه در شهر گویانگ برگزار شد، شرکت داشت.