هنر و تجربه: نامزدهای بیست و هشتمین دوره جوایز فیلم اروپا در حالی اعلام شد که غالب فیلم‌های اروپایی برجسته جشنواره‌های معتبر در بین نامزدهای آن به چشم می‌خورد.

«قوچ‌ها» ساخته گریمور هاکونارسون برنده جایزه اول بخش نوعی نگاه کن، «کبوتری روی شاخه نشست و به هستی فکر کرد» روی اندرسون برنده شیر طلای ونیز در سال ۲۰۱۴ ، «موستانگ» دنیز گامزه بهترین فیلم جشنواره سارایوو، ویکتوریا برگزیده جشنواره برلین، «لابستر» یورگوس لانتیموس برگزیده هیئت داوران کن، پنج فیلمی هستند که برای کسب عنوان بهترین فیلم جوایز اروپا با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

هفت کارگردان هم واجد شرایط برای لقب بهترین کارگردان اروپایی شناخته‌اند که عبارتند از : روی اندرسون برای  «کبوتری روی شاخه نشست و به هستی فکر کرد»، یورگوس لانتیموس برای «لابستر»، نانی مورتی برای «مادر من»، سباستین شیپر برای «ویکتوریا»، پائولو سورنتینو برای «جوانی»، مالگورزاتا زوموسکا برای «بدن»، پائولو سورنتینو برای کارگردانی «جوانی»، سباستین شیپر برای کارگردانی «ویکتوریا».

در بخش مستند نیز دو مستند پرآوازه امسال یعنی «امی» در مورد داستان زندگی امی واین‌هاوس، «نگاه سکوت» جاشوآ اوپن هایمر در کنار «توتو و خواهرانش»، «یک داستان عاشقانه در سوریه» و «رقص با ماریا» نامزد شده‌اند. کاندیدهای بهترین فیلم‌نامه هم به این شرح هستند:

رادو ژوده و فلورین لازارسکو برای «آفرین!»، الکس گارلند برای «اکس ماشینا»، اندرو هایگ برای «۴۵ سال»، یورگوس لانتیموس و افتیمیس فیلیپو برای «لابستر»، روی اندرسون برای «کبوتری روی شاخه نشست و به هستی فکر کرد»، پائولو سورنتینو برای «جوانی».

به این ترتیب «جوانی» آخرین ساخته سورنتینو با ۵ نامزدی پیشتاز این جوایز است. بیش از ۳ هزار عضو آکادمی فیلم اروپا در رأی گیری برای انتخاب بهترین‌ها شرکت کرده‌اند. اسامی برگزیدگان نهای روز ۱۲ دسامبر مشخص می‌شوند.