هنر و تجربه: مرد مسن بازنشسته‌ای در یک شهر شمالی هر روز صبح همچنان به عادت پیشین به اداره می‌رود تا کارهای قبل از بازنشستگی‌اش را انجام بدهد. بازنشستگی اما عادت‌های زندگی او را تحت تاثیر قرار داده. زمانی که همکارانش عذر او را می‌خواهند، می‌فهمد که باید تغییری در زندگی ایجاد کند. منوچهر (با بازی شمس لنگرودی) خانواده‌ای ندارد. مادرش به تازگی فوت کرده و هیچ دوستی هم در زندگی ندارد. او تصمیم می‌گیرد به تهران بیاید و دوست دوران جوانی‌اش را که سال‌هاست از او بی‌خبر است پیدا کند.آنچه خواندید،خلاصه داستان فیلم «احتمال باران اسیدی » اولین فیلم بلند سینمایی بهتاش صناعی‌ها است که نمایش آن از ۱۸ آبان در گروه هنر و تجربه شروع شده‌است.

نخستین فیلم بلند بهتاش صناعی‌ها در مقام کارگردان، تا این‌جا جدی‌ترین تجربه بازیگری شمس لنگرودیِ شاعر در سینماست. فیلمی که شمس لنگرودی را در نقش اصلی خود دارد و مریم مقدم و پوریا رحیمی‌سام دو جوانی هستند که منوچهر بعد از آمدن به تهران و اقامت در هتلی که آن‌ها هم ساکنینش هستند، درگیر زندگی‌شان می‌شود. فیلم با ریتمی کند از زندگی خالی مردی شروع می‌شود که می‌خواهد مو به مو عادات دوران اشتغال خودش را به جا بیاورد. با سکوت‌های طولانی و ریتمی آرام و با طمانینه. اما با ورود به تهران و درگیر شدن تدریجی فیلم با دغدغه‌های دو جوان بی‌سرپناه، ریتم فیلم هم شتاب می‌گیرد و طنز و سرخوشی به آن اضافه می‌شود. دو جوانی که یکی مسئول پذیرش هتل است و برای سفری بی‌بازگشت به مریخ ثبت نام کرده و دیگری دختری که از او می‌خواهد برای پس گرفتن پولی که از صاحب‌کار قبلی‌اش طلب داشته، در نقش دایی او ظاهر شود.

«احتمال باران اسیدی» در جشنواره سال گذشته فجر در بخش هنر و تجربه به نمایش درآمد و برنده جایزه بهترین فیلم‌نامه (نگاه نو) از این بخش از جشنواره شد. فیلم همچنین در جشن انجمن منتقدان نویسندگان سینمایی در بخش‌های بهترین کارگردانی فیلم اول، بهترین فیلم‌نامه و بهترین بازیگر نقش اول مرد نامزد شد و جایزه استعداد درخشان این جشن را از آن خود کرد. این فیلم  در جشنواره‌های خارجی از قبیل گوتنبرگ، زوریخ، بمبئی، استکهلم و کلمبو نمایش داشته است.

بهتاش صناعی‌ها، کارگردان «احتمال باران اسیدی» که به همراه مریم مقدم، فیلم‌نامه آن را نوشته است، در نشست مطبوعاتی فیلم در جشنواره فجر درباره این فیلم‌نامه گفت: «من و خانم مقدم روی فیلم‌نامه ای با موضوع تنهایی کار می کردیم، اما شنیدن خاطره‌ای از یک دوست باعث شد روند نوشتن این فیلم‌نامه تغییر کند.» صناعی‌ها که متولد سال ۵۷ در شیراز و فارغ‌التحصیل مهندسی عمران است در کارنامه‌اش سابقه نویسندگی و کارگردانی دو سریال انیمیشن و یک تله فیلم را دارد و برای ساخت نخستین فیلمش با عوامل حرفه‌ای سینما همکاری کرده است. ایرج رامین‌فر به عنوان طراح صحنه و لباس و محمدرضا جهان‌پناه به عنوان مدیر فیلم‌برداری در کنار او بوده‌اند و بنا به گفته‌های نشست‌ مطبوعاتی جشنواره فجر و مصاحبه‌های کارگردان از مدت‌ها پیش از ساخت فیلم با کامبوزیا پرتوی به دنبال چهره‌ای جدید برای نقش اصلی این می‌گشتند تا دست آخر به پیشنهاد پرتوی، شمس لنگرودی را انتخاب کرده‌اند و موافقت او را هم جلب کردند.

شمس لنگرودی که امسال در گروه هنر و تجربه فیلم دیگری، «پنج تا پنج» به کارگردانی تارا اوتادی، را هم روی پرده داشت، در نشست مطبوعاتی  فیلم احتمال باران اسیدی که در محل نشر ثالث برگزار شد، درباره دلایل پذیرش این نقش گفت: «بازی من در این فیلم سینمایی چندان ناآگاهانه و اتفاقی نبود. من از دوره نوجوانی و جوانی به سینما و موسیقی علاقه داشتم اما به دلیل موقعیت خانوادگی نمی‌توانستم وارد این حوزه‌ها شوم. در همان ابتدای جوانی عضو کانون فیلم ایران بودم و از شهرستان به تهران می‌آمدم تا فیلم‌های روز سینما را ببینم. همان سال‌ها در کلاس‌های سینمایی مصطفی اسکویی شرکت می‌کردم البته قصد بازیگری نداشتم. فیلم‌نامه این فیلم ظرافت‌هایی داشت که مرا یاد شعر می‌انداخت»

«احتمال باران اسیدی» که نمایش آن از دوشنبه هجدهم آبان در هنر و تجربه شروع شده، نخستین سئانس نمایش این فیلم ساعت ۱۷ این روز در  موزه سینما است و همین روز در سینما فرهنگ، پردیس کورش ودر اصفهان و مشهد هم نمایش دارد. مراسم آیین دیدار با عوامل فیلم هم روز شنبه ۲۳ آبان در سینما فرهنگ برگزار می‌شود.