هنر و تجربه: نهمین قسمت از برنامه «گنجینه» شبکه مستند سیما به پخش مستند «خاویار» و بخشی از مستند «از پیله تا زربفت» ساخته ابراهیم مختاری و منوچهر عسگری نسب اختصاص دارد.

ابراهیم مختاری یکی از چهره های ماندگار در عرصه سینمای مستند به شمار می‌رود که بیشتر آثار او در جشنواره‌های داخلی و خارجی مورد استقبال قرار گرفته است. مستند او به زندگی صیادان منطقه گمیشان گوموش تپه در جنوب دریای خزر می پردازد که ترکمن هستند.
فیلم‌هایی مانند «چابک سوار»، «خاویار»، «نان بلوچی»، «اجاره نشینی»، «یک سفر صیادی» و «زعفران» از دیگر آثار مختاری هستند که مورد تحسین قرار گرفته‌اند. این مستندساز که فیلم سینمایی «زینت» را هم به عنوان تنها اثر داستانی خود در کارنامه اش دارد، متولد ۱۳۲۶ بابل و فارغ التحصیل دانشگاه پاریس در سال ۵۷ است. او بانی و از اعضای هیات موسس انجمن مستندسازان سینمای ایران  بود و در دو دوره نخست به عنوان رییس هیات مدیره انجمن برگزیده شد.

بخشی از مستند «از پیله تا زربفت» ساخته منوچهر عسگری‌نسب نیز در این قسمت از «گنجینه» پخش می‌شود. این اثر به کارخانه ریسندگی نخ ابریشم در رشت می‌پردازد.
منوچهر عسگری نسب متولد ۱۳۱۵ کرمان، دارای مدرک کارشناسی سینما و تلویزیون از دانشکده هنرهای دراماتیک و کارشناسی ارشد سینما از دانشگاه ایالتی میشیگان است. او فعالیت سینمایی را سال ۱۳۴۵ با کارگردانی فیلم‌های مستند تلویزیونی آغاز کرد. از فعالیت‌های جنبی او می‌توان به تهیه فیلم‌های سینمایی و مجموعه های تلویزیونی، تدریس کارگردانی و اقتصاد سینما در مرکز فیلم‌سازی، دانشکده سینما و تئاتر، دانشکده صدا و سیما و مدرسه عالی سوره اشاره کرد.

«گنجینه» هر هفته چهارشنبه‌ها ساعت ۲۱ با اجرای پریوش نظریه و به تهیه کنندگی زهرا کشاورزی در جدول پخش شبکه مستند سیما قرار دارد و قسمت نهم آن چهارشنبه ۲۰ آبان پخش می‌شود.
این قسمت پنجشنبه ۲۱ آبان ساعت ۱۵ و جمعه ۲۲ آبان ساعت ۹ صبح تکرار می‌شود.