هنر و تجربه: نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای ۲۲ تا ۲۸ آذرماه ۱۳۹۴در تهران برگزار می‌شود. طبق آخرین گزارش های پایگاه خبری- تحلیلی «سینماتجربی»، امسال یک بخش و یک جایزه جدید به این جشنواره اضافه شده‌است.

«مستند شهر» عنوان بخش جدید بین‌المللی نهمین جشنواره فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» است که آثار جدیدی درباره‌ مسائل شهری را به نمایش می‌گذارد. قرار است پنج مستند از میان مستندهای خارجی ارسالی به جشنواره، در این بخش به نمایش در‌آید. فیلم هایی چون «آهای همسایه» (بینگول الماس، ترکیه ۲۰۱۴)،«کلانشهر ما» (گوآتام سونتی، اوشا رائو، هند ۲۰۱۴)، «در مسیر آشتی» (آن‌لوی مورل، بلژیک ۲۰۱۵)، «شب بخیر سارایوو»(پیلار تراشل اوسینا، بوسنی – اسپانیا ۲۰۱۴) و« شهر ما» (ماریا تارانتینو، بلژیک ۲۰۱۵) که درباره‌ شهرهایی چون بروکسل، سارایوو، استانبول و دهلی هستند، شرکت می‌کنند. احتمال دارد یک فیلم ایرانی درباره‌ شهر تهران هم به این بخش اضافه شود.

در این دوره از جشنواره هم چنین برای اولین بار جایزه‌ بهترین آهنگسازی فیلم مستند به آهنگساز برگزیده‌ هیات داوران جشنواره اهدا می‌شود. در میان فیلم‌های متقاضی شرکت در این جشنواره نام آهنگ‌سازان نام آشنای بسیاری به چشم می‌خورد، هم‌چون
مجید انتظامی، کارن همایونفر،فردین خلعتبری، مجید درخشانی و….
در آیین پایانی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت و با رای هیات داوران، تندیس فیروزه‌ای، دیپلم افتخار و جایزه نقدی ۵۰ میلیون ریالی به آهنگساز برگزیده این بخش اهدا می‌شود.