هنر و تجربه: احمد ضابطی جهرمی با بیان اینکه فیلم کوتاه مقوله‌ای است که به لحاظ گونه‌شناسی فیلم در سینمای دنیا قابل‌توجه است بر تأثیر آن بر سینمای بلند به‌عنوان یک اصل پذیرفته شده تأکید کرد و گفت: «تفاوت فیلم بلند و کوتاه در پرداخت ایده‌های متناسب با ظرفِ زمانی است.»
به گزارش ستاد خبری سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران؛ ضابطی جهرمی ضمن بیان مطلب فوق افزود: «ازنظر تاریخی نیز فیلم کوتاه آغازگر سینما بوده و فیلم‌های داستانی در ابتدا با فرمت کوتاه ساخته‌شده و بعداً قالب فیلم بلند رواج پیداکرده است.»
کارگردان مستند «نخل عزا» در خصوص نظری که اذعان می‌دارد، فیلم بلند در قالب «صنعت» تعریف می‌شود اما فیلم کوتاه تجربه‌گراست، توضیح داد: «چنین نظری علمی نیست. زیرا ما با مفهوم مطلق فیلم سروکار داریم. قالب فیلم بلند به‌مرورزمان برای کارهای روایتی، دراماتیک و نمایشی پدید آمده است. در دوران‌هایی از تاریخ سینما، فیلم مستند و تجربه کارهای روایتی به‌خصوص در سه دهه اخیر در سراسر دنیا و در کشور خودمان از دهه ۱۳۸۰ در قالب بلند صورت گرفته است.»
این فیلم‌ساز و پژوهش‌گر در پایان یادآور شد: «فیلم بلند و کوتاه همیشه در کنار هم قرار داشته‌اند. تفاوت آن‌ها هم به تنظیم زمان‌بندی فیلم و اینکه ایده‌ها متناسب با ظرفیت زمانی فیلم پرداخته شوند، برمی‌گردد.»
ضابطی جهرمی علاوه برساخت آثار مستند کوتاه، بلند و مجموعه‌های تلویزیونی مستند، بیش از ۸۰ مقاله تخصصی را در این زمینه تألیف یا ترجمه کرده است.

برچسب‌ها: