هنروتجربه: محمد رحمانیان کارگردان نام آشنای تئاتر معتقد است ساخت فیلم کوتاه آزمون خوبی است و قابلیت‌های افراد را نمایان می‌کند که چقدر توانایی ادامه راه و قبول مشقت‌های فیلم‌سازی را خواهند داشت.

محمد رحمانیان در گفت‌وگو با ستاد خبری سی‌ودومین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران گفت: «در کشور ما هر کسی که بخواهد فیلم بسازد اولین سوالی که از فیلم‌ساز می‌شود این است که تا به حال فیلم کوتاه ساخته‌اید و این به دلیل اهمیتی است که فیلم کوتاه دارد.فیلم کوتاه در نظام سینمای ایران به قدری اهمیت دارد که شاخصه یک فیلم‌ساز محسوب می‌شود. باید به یاد داشته باشیم که بسیاری از کارگردان‌های نام آشنا و مطرح کشور کار هنری خود را با ساختن فیلم کوتاه شروع کردند.»
او در ادامه افزود: «وقتی به اسامی فیلمسازان فیلم اولی نگاه می‌کردم دیدم که بیشتر بچه‌های فیلم اولی بلند، فیلم کوتاه سازان سابق بودند و با دشواری‌های سینما در فیلم کوتاه آشنا شده‌اند. سختی و دشواری که فیلم‌سازان فیلم کوتاه با آن مواجه هستند قطعا بیشتر از مشکلاتی است که در فیلم بلند و کار کردن با عوامل حرفه‌ای وجود دارد.»
او در پاسخ به این پرسش که آیا همه کسانی که می‌خواهند وارد عرصه سینما شوند باید فیلم‌ساز باشند و ما در بخش های دیگر سینما احتیاج به هنر آموز نداریم، گفت: «من در رشته خودم مثال می‌زنم، همه کسانی که وارد عرصه تئاتر می‌شوند چه از طریق هنرستان هنرهای زیبا و یا دانشکده تئاتر، قطعا به فکر بازیگری نیستند. از داخل این جوانان علاقه‌مند قطعا نمایش‌نامه‌نویس، طراح صحنه، کارگردان و عوامل دیگر نیز بیرون خواهد آمد.در حوزه فیلم کوتاه هم همین‌طور است و قطعا هر کس که وارد فضای فیلم کوتاه می‌شود قرار نیست که این راه را ادامه دهد. عده زیادی در قسمت‌های دیگر سینما مشغول به کار می‌شوند. عده‌ای فیلم‌سازی را فراموش کرده و به زندگی عادی روزمره خود باز می‌گردند، اما عده محدودی همچنان دوست دارند که از ساخت فیلم لذت ببرند و تا آخر عمر فیلم‌ساز می‌مانند.»