هنر و تجربه: پنجاه و ششمین دوره جشنواره فیلم تسالونیکی یونان، به عنوان آوردگاهی برای فیلم‌های مستقل سراسر جهان شب گذشته ۱۴ نوامبر به کارخود پایان داد و جایزه اول خود اسکندر طلایی را به «قوچ‌ها» ساخته گریمور هاکونارسون داد.

قوچ‌ها که جایزه فیلم اول بخش نوعی نگاه جشنواره کن را نیز به خود اختصاص داده بود داستان دو برادر روستایی است که ۴۰ سال است با هم قهرند، اما حالا برای نجات جان گوسفندان خود، باید با هم آشتی و همکاری کنند. هیأت داوری جایزه ویژه‌اش را به دو فیلم «سرزمین و سایه» سزار آسودو (اسکندر نقره‌ای) و «جاده به سوی لاپاز» فرانسیسکو وارون (اسکندر برنزی) اهدا کرد . «سرزمین و سیاه» به عنوان بهترین فیلم از نگاه مخاطبان هم انتخاب شد. گابریل ریپ استاین برای «۶۰۰ مایل» بهترین کارگردان شناخته شد و لورنزو ویگاس، برنده شیر طلای ونیز ۲۰۱۵، عنوان بهترین فیلم‌نامه‌نویس تسالونیکی را برای «از دور» به دست آورد. منتقدان فیپرشی هم فیلم «ساکت» ساخته یورگوس گیکاپپاس را اثر برگزیده خود اعلام کردند. در بخش افق‌های باز هم که آخرین ساخته مجید برزگر «یک شهروند کاملاً معمولی» به عنوان تنها نماینده ایران در آن شرکت داشت، «من، ارل و دختر مردنی» مورد تقدیر قرار گرفت.

پنجاه و ششمین دوره جشنواره تسالونیکی با ریاست میشل ری گاوراس تهیه کننده فرانسوی بر هیأت داوری از ۶ نوامبر (۱۵ آبان) شروع شد و تا ۱۴ نوامبر (۲۳ آبان) در یونان ادامه پیدا کرد.