هنر و تجربه: فیلم سینمایی «اتوپیا» ساخته حسن ناظر که به عنوان نماینده کشور افغانستان به آکادمی اسکار معرفی شده بود به دلیل کمبود زبان فارسی در آن فاقد شرایط لازم شناخته و از رقابت در اسکار بهترین فیلم خارجی کنار رفت. فیلم‌نامه اتوپیا توسط امیر آقایی بازیگر سینمای ایران نوشته شده و همایون ارشادی نیز به عنوان بازیگر در این اثر حضور دارد.

آکادمی اسکار فیلم «اتوپیا» به کارگردانی حسن ناظر را که در آن به زبان‌های فارسی دری، هندی و انگلیسی صحبت می‌شود، به علت کم بودن سهم زبان فارسی دری در این فیلم فاقد صلاحیت شرکت در بخش بهترین فیلم غیرانگلیسی‌ اسکار تشخیص داد. این تصمیم، بر اساس ماده‌ای از قوانین آکادمی اسکار گرفته شده که در بخشی از آن تصریح شده :«فیلم خارجی زبان، فیلمی است که زبان غیرانگلیسی در آن غالب باشد». به عبارت دیگر، «اتوپیا» دیالوگ‌های انگلیسی‌اش بیش از آن بوده که بتوان زبان فارسی دری را در آن غالب دانست.
فیلم «اتوپیا» با فیلم‌نامه‌ای از امیر آقایی بازیگر سینمای ایران، سه داستان در هم تنیده را حول محور شخصیت زنی به نام جهان بازگو می‌کند که برای عمل درمان نازایی از افغانستان به بریتانیا سفر می‌کند. مارتینه ملاله زکریا، همایون ارشادی، هانا اسپیاریت، باسکر پاتل، اندرو شیور و کریس راب از دیگر بازیگران این فیلم هستند.سابق بر این نیز، فیلم‌های ارسالی کشورهای چین و پاناما برای حضور در این دوره جوایز اسکار رد صلاحیت شده بودند.