هنر و تجربه: دنزل واشینگتن بازیگر آمریکایی برنده دو اسکار، جایزه یک عمر فعالیت سینمایی «سیسیل بی‌.دمیل» را در هفتاد و سومین دوره جوایز گلدن گلوب دریافت می‌کند.

واشینگتن پس از سیدنی پواتیه، دومین بازیگر سیاه پوستی است که موفق به کسب جایزه اسکار (دوبار برای فیلم‌های «شکوه» (۱۹۸۹) و «روز تمرین» (۲۰۰۱) شده است. وی همچنین تاکنون هفت‌بار نامزد جایزه گلدن گلوب شده است و دوبار نیز این جایزه را از آن خود کرده است. فیلم «اکولایزر» به کارگردانی آنتونی فوکوا آخرین نقش‌آفرینی دنزل واشینگتن بر روی پرده سینما بوده است. دریافت دو خرس نقره‌ای بهترین بازیگری جشنواره برلین نیز ار دیگر افتخارات بازیگر فیلم‌های «کتاب الی» و «فیلادلفیا» به شمار می‌رود.

لورنزو سوریا، رئیس انجمن مطبوعات خارجی هالیوود درباره تقدیر از واشینگتن گفت: «دوران طولانی حرفه‌ای واشینگت با نقش‌آفرینی‌های بی‌شمار وی در مقابل دوربین همراه بوده است. این افتخار انجمن و جوایز گلدن گلوب است تا از این بازیگر با اعطای جایزه سیسیل بی‌.دمیل تقدیر کند». از دیگر برندگان سرشناس این جایزه سینمایی می‌توان به جورج کلونی، وودی آلن، جودی فاستر، مورگان فریمن،رابرت دنیرو، مارتین اسکورسیزی، آل پاچینو، استیون اسپیلبرگ، وارن بیتی، آنتونی هاپکینز، رابین ویلیامز، مایکل داگلاس، جین هکمن، هریسون فورد، بابارا استرایسند و والت دیزنی اشاره کرد.

فیلم «اکولایزر» به کارگردانی آنتونی فوکوا جدیدترین نقش‌آفرینی دنزل واشینگتن است و وی قرار است بزودی در بازسازی فیلم «هفت شگفت‌انگیز» نیز مقابل دوربین فوکوا برود که بنا بر برنامه‌ریزی در سپتامبر ۲۰۱۶ اکران خواهد شد. هفتاد و سومین دوره جوایز سینمایی گلدن گلوب روز دهم ژانویه ۲۰۱۶ در هالیوود برگزار می‌شود.