هنر و تجربه: شبکه مستند سیما در دهمین قسمت از مجموعه «گنجینه»، دو مستند «عالی قاپو» و «چهلستون» ساخته منوچهر طیاب را برای پخش در نظر گرفته است.

شبکه مستند سیما در همکاری با مرکز آرشیو سازمان صداوسیما، مستندهای برگزیده دهه های ۴۰، ۵۰ و ۶۰ از مستندسازان برتر ایران را برای پخش در برنامه «گنجینه» درنظر گرفته است.
به گزارش روابط عمومی شبکه مستند، این قسمت از برنامه به پخش مستندهای «عالی قاپو» و «چهلستون» دو ساخته منوچهر طیاب محصول ۱۳۵۲ اختصاص دارد. پیش از این در «گنجینه» مستندهای «ایران سرزمین ادیان» و «همراه با باد در دل تنهایی کویر» ساخته این فیلم‌ساز روی آنتن رفته است. این دو مستند پیش از این در قالب بخش مستندهای کلاسیک در گروه هنر و تجربه اکران شده بودند.
منوچهر طیاب متولد ۱۳۱۶ تهران است که فعالیت سینمایی خود را با کارگردانی فیلمی درباره سفال‌های قدیمی ایران آغاز کرد و تاکنون بیش از ۹۰ فیلم مستند و آموزشی ساخته است. او ایران‌شناسی است که به صورت متمرکز برای توسعه و گسترش عملی سینمای مستند در ایران تلاش کرد.
«گنجینه» هر هفته چهارشنبه ها ساعت ۲۱ با اجرای پریوش نظریه و به تهیه کنندگی زهرا کشاورزی در جدول پخش شبکه مستند سیما قرار دارد و قسمت دهم آن چهارشنبه ۲۷ آبان پخش می‌شود.