هنر و تجربه: شصت و ششمین دوره جشنواره فیلم برلین، امسال در ماه فوریه با نمایش حدود ۲۰ فیلم داستانی و مستند از آلمان غربی و شرقی، سینمای سال ۱۹۶۶ آلمان را مورد مرور و تکریم قرار می‌دهد. ۱۹۶۶، سالی بود که از آن به عنوان نقطه تحول سینمای این کشور یاد می‌شود.

دیتر کاسلیک، مدیر هنری جشنواره فیلم برلین در این رابطه می‌گوید: «در سال ۱۹۶۶، فیلم‌های خارق‌العاده‌ای در آلمان غربی و شرقی ساخته شدند که فضای هنری جدیدی را پایه ریزی کردند. امسال قصد داریم تا تحول شجاعانه سینمای آلمان و تجربه‌گرایی‌شان در آن زمان را به معرض نمایش بگذاریم». علاوه بر ۲۰ فیلم داستانی و مستند، ۳۰ فیلم کوتاه و نیمه‌بلند(که در آن زمان مدت زمان و فرمت رایجی برای فیلم‌ها بوده) هم در این بخش به نمایش درمی‌آیند.
فیلم‌های موج نوی سینمای آلمان در سال ۱۹۶۶ برای اولین بار در جشنواره‌های بزرگ دنیا مورد تحسین منتقدان قرار گرفت و دو فیلم «تورلس جوان» ساخته فولکر اشلندروف جایزه منتقدین جشنواره کن، و «دختر دیروز» آلکساندر کلوگه هم شیر نقره‌ای جشنواره ونیز را از آن خود کردند. فیلم‌هایی که در آن زمان نیز به دلایلی سیاسی برچسب ممنوع به آن‌ها خورده‌بود از جمله «متولد سال ۴۵» یورگن بوچر و «کارلا» هرمان شوخ نیز نمایش خواهند داشت. این دو فیلم پس از ایجاد صلح بین آلمان غربی و شرقی، در سال ۱۹۹۰ به اکران درآمدند.

شصت و ششمین جشنواره بین المللی فیلم برلین امسال ۱۱ الی ۲۱ فوریه (۲۲ بهمن تا ۲ اسفند) برگزار می‌شود.