هنر و تجربه: این روزها اخبار تولید در سینمای ایران به بهانه تلاش تولیدکنندگان برای رسیدن به جشنواره فیلم فجر داغ است. فیلم اولی‌ها و پیشکسوت‌ها و کارگردانانی که با اولین کارهایشان امیدهای تازه به سینما آورده‌اند و می‌آورند به موازات هم مشغول‌اند و در این میان گروه هنر و تجربه هرچند سفارش، حمایت و یا دخالتی در روند تولید فیلم‌ها ندارد اما سهم اندکش در اکران، جسارت فیلم‌سازان و تهیه کنندگان را برای قدم گذاشتن در کارهای تجربه گرا بیشتر کرده است. در این گزارش سعی کرده‌ایم روند تولید آخرین کارهای کارگردانان یا تهیه‌کنندگانی که در ماه‌های گذشته اکران هنر و تجربه را پشت سرگذاشتند پیگیری کنیم. همچنین نگاهی داریم به آثاری که با توجه به سلیقه و نگاه کارگردان و تهیه کننده و یا فیلم‌های قبلی آن‌ها به سینمای تجربه گرا نزدیک هستند. در واقع خبرهای منتشر شده درباره فیلم، آنچه از داستانش می‌دانیم و انتظاری که سلیقه فیلم‌سازی ‌و پیشینه کارگردان و عواملش برای مخاطب ایجاد کرده، همه این‌ها را معیارهایی قرار دادیم برای رسیدن به فهرستی از فیلم‌هایی که با رویکردی متفاوت در حال تولید‌ هستند.در این میان اگر فیلمی هم از قلم افتاده حتما در گزارش‌ها وخبرهای بعدی جبران می‌شود. 

نادر تکمیل همایون: داستان خانواده فرشچی
«خانواده آقای فرشچی» محصول شبکه آرته شبکه فرهنگی فرانسه و آلمان است که در بهار امسال در ایران و فرانسه فیلم‌برداری شد. این فیلم با همکاری عوامل ایرانی و با مشارکت آگات فیلم و با تهیه‌کنندگی مجید برزگر در بخش‌های ایران ساخته شد. محصول مشترک ایران و فرانسه است. گروه فرانسوی شامل فیلم‌بردار، طراح صحنه، مدیر تولید و تهیه‌کننده اجرایی هستند.نادر تکمیل همایون کارگردان این فیلم تجربه سال‌ها ترجمه و نویسندگی برای مطبوعات را در کارنامه دارد.
داستان فیلم داستان یک خانواده قدیمی و سنتی در تهران است. این خانواده از فرش فروشان به‌نام بازار تهران به شمار می روند. در ابتدای فیلم متوجه می‌شویم که پدر خانواده که در فرانسه زندگی می کند در این کشور فوت کرده و همسر و پسر آقای فرشچی با بازی گلاب آدینه و بابک حمیدیان برای بازگرداندن جسد پدر به فرانسه سفر می‌کنند. خانواده آقای فرشچی در دو فاز تولید شد؛ بخش ایران که تقریبا ۳۰ درصد زمان فیلم در آن می‌گذرد و بخش دوم فیلم که در کشور فرانسه اتفاق می‌افتد. مجیدبرزگر تهیه کننده این فیلم در مورد حضور این فیلم در جشنواره فجر امسال گفته است که از آنجایی که معمولا در فرانسه تولید فیلم یک سال زمان می‌برد و با توجه به شکل قرارداد و این‌که این‌ روزها فیلم در حال گذراندن مراحل صداگذاری است، بعید به‌نظر می‌رسد که برای فجر امسال از سوی کمپانی فرانسوی عرضه شود.

یک شهروند کاملاً معمولی

مجید برزگر: یک شهروند کاملا معمولی
مجید برزگر که پاییز سال گذشته فیلم «پرویز» او در گروه هنروتجربه اکران شد و مورد استقبال بسیاری هم قرار گرفت و هنوز هم در حال نمایش است، زمستان گذشته کارگردانی تازه‌ترین فیلمش یعنی «یک شهروند کاملا معمولی» را آغاز کرد. فیلم‌برداری این فیلم همانند داستانش در یک شهرک قدیمی در تهران گذشت و مراحل فنی پس از تولید آن در پراگ انجام شد. یک شهروند کاملا معمولی داستان آقای صفری مرد بازنشسته ۸۳ ساله‌ای است که به تنهایی زندگی می‌کند و حالا باید به دعوت پسرش که خارج از ایران و در کانادا اقامت دارد، برای مداوا به کانادا سفر کند. برای این سفر او احتیاج به کمک دارد. نقش آقای صفری را سورن مناساکیان برعهده دارد که چندین تجربه بازی در تئاترهای ارمنی داشته است. یک شهروند کاملا معمولی هم چون فیلم قبلی برزگر پرویز، موسیقی ندارد و فضای فیلم و صداگذاری‌ها جای موسیقی را می‌گیرد. این فیلم که آماده نمایش است در چند جشنواره بین‌المللی از جمله تسالونیکی و شیکاگو حضور داشته‌است.

محمدعلی سجادی:‌ تمرینی برای اجرا
محمدعلی سجادی که این روزها مستند «حمید هما»یش در گروه هنر و تجربه روی پرده سینما است، فیلم‌برداری فیلم جدید خود «تمرینی برای یک اجرا» را به پایان برده و مشغول مراحل پس از تولید آن است. داستان فیلم جدید محمدعلی سجادی درباره یک گروه تئاتر است که می‌خواهند با هر تلاشی که شده،داستان سیاوش،قصه معروف شاهنامه فردوسی را روی صحنه ببرند.
فیلم‏‌برداری «تمرین برای اجرا» اواخر تابستان در لوکیشن‌های مختلفی از جمله تالار ایوان شمس، سالن اکو، پارک لاله، یک کتابفروشی، کافی شاپ ورستوران انجام شد. در حال حاضر که سجادی سرگرم تدوین فیلم تازه خود است تلاش می‌کند آن را برای نمایش در سی‏ وچهارمین جشنواره فیلم فجر آماده کند. این فیلم اولین کار بلند سینمایی سجادی بعد از ۸ سال دوری او از کارگردانی فیلم‌های سینمایی است. سجادی یکی از نقش‏‌های «تمرین برای اجرا» را خود بر عهده دارد. میکائیل شهرستانی، مهدی میامی، محمود راسخ‏فر، محمد ساربان، حسین فلاح، آزاده موحد، آوا دارویت، نیما لبخنده، دانیال اسماعیل‏زاده، نسیم میرزاده و ماهور سجادی دیگر بازیگران اصلی این فیلم هستند.

محمدرضا رحمانیان: سینما نیمکت
هم‌زمان که یک کارگردان سینما فیلمی درباره تئاتر می‌سازد، یک کارگردان تئاتر هم فیلمی در ستایش سینما جلوی دوربین برده است. محمد رحمانیان که بارها نمایشنامه‌هایی را با حال و هوای سینما روی صحنه تئاتر برده و بعد از ساختن چند مجموعه تلویزیونی و نوشتن فیلمنامه‌های سینمایی مثل «کتاب قانون» و «از رییس جمهور پاداش نگیرید» اولین فیلم سینمایی خود را در ایران به نام «سینما نیمکت» فیلم‌برداری کرد و تدوین آن را هم به پایان رساند. تورج منصوری دراین فیلم علاوه بر تهیه کنندگی، مدیریت فیلم‌برداری را هم برعهده داشته است. تورج منصوری در گفت وگوی خود با سایت هنرو تجربه که به بهانه بازی در فیلم «یحیی سکوت نکرد» صورت گرفته بود اعلام کرد از تجربه کردن سینما در پست‌های متفاوت آن لذت می‌برد.
«سینما نیمکت» داستان مردی عاشق فیلم و سینماست که درگیر اتفاقاتی در زندگی‌اش می‌شود. قصه این فیلم که ظاهرا از طرح‌های قدیمی محمد رحمانیان است، در دهه ۶۰ روایت می‌شود و در ستایش سینماست. علی عمرانی، مهتاب نصیرپور، هومن برق‌نورد و اشکان خطیبی بازیگران اصلی این فیلم هستند،طراحی صحنه و لباس را محسن شاه ابراهیمی و صدابرداری را پرویز آبنار برعهده دارند.

هومن سیدی: خشم و هیاهو
هومن سیدی بعد از ساخت فیلم «اعترافات ذهن خطرناک من» و همزمان با اکران آن در گروه هنر و تجربه، فیلم‌برداری «خشم و هیاهو» را تابستان امسال در تهران و استانبول آغاز کرد. این فیلم به تازگی مراحل صداگذاری و ساخت موسیقی‌اش را توسط کارن همایون‌فر پشت سر گذاشته و با تکمیل مراحل فنی، برای حضور در جشنواره فیلم فجر آماده می‌شود. فیلم‌نامه «خشم و هیاهو» را هومن سیدی نوشته که داستان یک بازیگر سینما و تئاتر است که درگیر اتفاقاتی می‌شود. در خلاصه داستان این فیلم که جمله‌ای از ویلیام فاکنر نویسنده مشهور آمریکایی است آمده: «زندگی به من آموخت که هیچ چیز از هیچ کس بعید نیست.» سعید سعدی تهیه‌کننده «خشم و هیاهو» درباره حال و هوای فیلم جدید سیدی و تفاوت آن با فیلم‌های قبلی گفته است که اتفاقا در این فیلم هومن سیدی توجه ویژه‌ای به مخاطبین عام داشته و این کار با ساخته‌های پیشین او متفاوت است. طناز طباطبایی، نوید محمدزاده، سعید چنگیزیان، بهناز جعفری، رضا بهبودی و رعنا آزادی ور بازیگران این فیلم هستند و پیمان شادمان‌فر مدیر فیلم‌برداری این فیلم است.

IMG_5051

بیژن میرباقری: ربوده شده
 جواد نوروزبیگی بعد از تهیه‌کنندگی فیلم «اعترافات ذهن خطرناک من» و همکاری با هومن سیدی در یک فضای غیرواقعی، این بار به سراغ فیلمی با فضای رئال، به کارگردانی بیژن میرباقری رفته‌است. فیلم سینمایی «ربوده شده» که این روزها در تهران آخرین روزهای فیلم‌برداری خود را سپری می‌کند برای جشنواره فجر آماده می‌شود و میرباقری از آغاز تدوین این فیلم توسط خودش خبر داده است. بازیگران اصلی این فیلم نیکی کریمی و روزبه بمانی هستند که در نقش‌های خود ظاهر شده‌اند. در خلاصه داستان این فیلم آمده است : زوجی در آستانه مهاجرت از رفتن منصرف می‌شوند تا مشکلات گذشته خود را حل کنند اما این مشکلات آن‌ها را در مسیر جدیدی قرار می‌ دهد.

 محسن عبدالوهاب: به دنیا آمدن
محمد احمدی بعد از تهیه‌کنندگی یکی از فیلم‌های پرطرفدار هنر و تجربه یعنی «روز مبادا» دومین همکاری خود را با محسن عبدالوهاب آغاز کرد. «به دنیا آمدن» چهارمین ساخته بلند سینمایی محسن عبدالوهاب است که تدوین آن توسط سپیده عبدالوهاب به پایان رسیده و صداگذاری آن را امیرحسین قاسمی انجام می‌دهد. پیمان یزدانیان نیز آهنگسازی این فیلم سینمایی را بر عهده گرفته است تا این فیلم برای نمایش در سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر آماده شود. محمد احمدی در این فیلم برای دومین بار بعد از فیلم «لطفا مزاحم نشوید» علاوه بر تهیه کنندگی به عنوان فیلم‌بردار نیز پشت دوربین محسن عبدالوهاب قرار گرفت. در خلاصه داستان «به دنیا آمدن» به قلم محسن عبدالوهاب آمده است: زن و شوهری در آستانه میانسالی برای ادامه زندگی با یکدیگر دچار مشکل می‌شوند.
هدایت هاشمی، الهام کردا، بهناز جعفری، پونه عبدالکریم‌زاده، رضا مرتضوی، رویا جاویدنیا، مهدی امیری، اسماعیل پوررضا  و… بازیگران این فیلم هستند

محمدرضا رحمانی: گاهی
امیرپورکیان تهیه کننده جوانی است که پیدا است به تجربه‌گرایی در سینما حتی در فرایند تولید هم علاقه‌مند است. بعد از همکاری با علیرضا فرید در فیلم «خنده‌های آتوسا»، فیلمی که فیلم‌برداری آن تنها ۴ روز به طول انجامید و برای ثبت آن در کتاب گینش اقدام شد، حالا با محمدرضا رحمانی چالش دیگری را پشت سر گذاشته است؛ «گاهی» سومین فیلم بلند سینمایی محمدرضا رحمانی پس از «دلخون» و «ستایش» تابستان امسال جلوی دوربین رفت. فیلمی که در آن فیلم‌برداری توسط بازیگران انجام شد و از آن به عنوان اولین سلفی سینمای ایران نام برده‌اند. فیلم‌برداری «گاهی» طی مدت ۲ روز در شمال کشور انجام شده که رکورد خنده‌های آتوسا را هم زده است و برای اولین بار دوربین روی دست بازیگران این فیلم می‌چرخد که فریبرز عرب نیا، مهدی پاکدل و اندیشه فولادوند فیلم‌برداری این فیلم سینمایی و البته بازی در آن را بر عهده داشته‌اند. امیرپورکیان گفته است که «گاهی» صرفا با هدف اکران در گروه «هنر و تجربه» و حضور در جشنواره‌های بین‌المللی معتبر ساخته شده. داستان این فیلم داستان سه زوج ایرانی است که در پایان حضور خود در یک مهمانی با تراژدی روبه‌رو می‌شوند.

 

IMG14394183

رایا نصیری: رو به رو
فیلم دیگری که از پیش از ساخته شدن گروه هنر و تجربه را برای اکران خود هدف قرار داد و خبرساز هم شد، «رو به رو» به کارگردانی رایا نصیری بود. نصیری به عنوان یک مستند و بازیگر فیلم‌هایی چون «پنهان»، «تنها دو بار زندگی می‌کنیم»، «صبحی دیگر»، «امتحان»، «کیسه برنج» و «چکمه»؛ فیلم‌سازی هنری و تجربی را دغدغه اصلی خودش بیان کرده و گفته است طی ۲۲ سالی که از فعالیت او در سینما می‌گذرد ترجیح داده به سمت سینمای متفکر برود و پای تجربه را به کارش باز کند. لوکیشن‌های فیلم «رو به رو» همگی در تهران هستند و به گفته نصیری فضای کارش فضای خلوتی است که در آن رابطه زن و مردی را که سال‌هاست با هم زندگی می‌کنند بازنگری می‌کند. مهدی احمدی و رویا افشار از بازیگران این فیلم هستند.

احسان بیگلری: برادرم خسرو
فیلم «برادرم خسرو» عنوان اولین فیلم سینمایی احسان بیگلری در مقام کارگردان است که پیش ازاین فیلم نیمه بلند «کمتر از چند دقیقه» را با بازی مهرداد صدیقیان، آناهیتا افشار و زنده یاد مجید بهرامی در گروه هنر و تجربه اکران داشته است. فیلم‌نامه «برادرم خسرو» به صورت مشترک توسط او و پریسا هاشم‌پور به نگارش درآمده است. تهیه‌کنندگی این فیلم را سعید ملکان بر عهده دارد و کیومرث پوراحمد به عنوان مشاور کارگردان پروژه را همراهی می‌کند. بیگلری پیشتر دستیار کیومرث پوراحمد بوده است. او در فیلم «درباره الی» نیز به عنوان دستیار کارگردان در کنار اصغر فرهادی حضور داشته استاین فیلم داستان پسر جوانی به نام خسرو است که به بیماری دو قطبی مبتلا است و مجبور است برای درمان چند روزی را در خانه برادر بزرگ‌تر بگذراند.
بیتا فرهی یکی از بازیگران اصلی فیلم سینمایی برادرم خسرو است که در این فیلم نقش خواهر خسرو را ایفا می‌کند؛ شهاب حسینی، ناصر هاشمی و هنگامه قاضیانی بازیگران اصلی این فیلم سینمایی هستندگفتنی است سرمایه گذاری در این پروژه دومین فعالیت مجموعه شهر فرش با مدیریت فرهنگی شهاب حسینی است. محمدرضا جهان پناه: مدیر فیلم‌برداری، مصطفی خرقه پوش:تدوین، بابک کریمی طاری: طراح صحنه و لباس، محمد کلاهدوز: طراح چهره پرداری، مسیح حدپور سراج: مدیر صدابرداری، طاهر امانی:مجری طرح و مدیر تولید، امیر سیدی: مدیر برنامه ریزی و دستیار اول کارگردان، علی نیک رفتار:عکاس، مهسا همتی: مدیر رسانه ای از عوامل این فیلم سینمایی هستند.

اژدها وارد می شود

مانی حقیقی:اژدها وارد می‌شود
مانی حقیقی این روزها فیلم «پنجاه کیلو آلبالو» را که به گفته خودش فیلمی تجاری است، مقابل دوربین برده‌است. او اما پیش از این فیلمی با نام غیر متعارف اما آشنای«اژدها وارد می‌شود» را با حضور چهره‌های تئاتری کارگردانی کرد. فیلمی که تاکنون خلاصه داستانی از آن منتشر نشده اما شنیده می‌شود، وقایع آن در دهه چهل می‌گذرد. این فیلم که فیلم‌برداری آن فروردین ماه به پایان رسید، در ابتدا«شن،جن،ین» نام داشت. در این فیلم همایون غنی‌زاده از کارگردان‌های شناخته شده تئاتر نقشی را برعهده دارد و از دیگر بازیگران آن می‌توان به امیر جدیدی، احسان گودرزی، نادر فلاح و لیلا ارجمند اشاره کرد. تدوین این فیلم را هایده صفی یاری برعهده دارد، مدیر فیلم‌برداری هومن بهمنش است و موسیقی آن را کریسوف رضاعی می‌سازد.

 کریم لک زاده: قیچی
کریم لک زاده که امسال با موفقیت چشم‌گیر آخرین فیلم کوتاهش «قمارباز» در جشن خانه سینما به عنوان یک فیلم‌ساز کوتاه خوش درخشید، اولین فیلم بلند خود را هم کارگردانی کرد. «قیچی» عنوان این فیلم بلند داستانی است که تابستان امسال در جنوب کشور و جزیره هرمز مقابل دوربین رفت و فیلم‌برداری آن در تهران به پایان رسید. لک زاده که این روزها فیلم کوتاه «من آبادان رفتم جنگ» را هم در گروه هنر و تجربه روی پرده دارد، پروانه ساخت اولین فیلم بلندش را ویدئویی دریافت کرده اما احسان فولادی فرد تهیه کننده این فیلم مدعی است که او گروهش تمام تلاششان را کرده‌اند تا فیلمی در حد استانداردهای یک فیلم سینمایی تولید کنند. در خلاصه داستان این فیلم آمده است: «قیچی» قصه شخصیتی را روایت می‌کند که از تهران گریخته و برای خروج از کشور به جنوب می‌رودعباس غزالی، سروش صحت، بهزاد دورانی، محمدرضا داوودنژاد، رابعه مدنی، سونیا سنجری از بازیگران اصلی فیلم «قیچی» هستند.

سعید روستایی: ابد و یک روز
فیلم‌برداری فیلم سینمایی «ابد و یک روز» به کارگردانی سعید روستایی و تهیه کنندگی سعید ملکان هم به تازگی در تهران آغاز شده است. سعید روستایی پیش از ساخت اولین فیلم بلندش چند فیلم‌ کوتاه از جمله «شنبه»، «خیابان خیلی خلوت»، «از طرف آن‌ها»و «نصف فیلم عروسی» را ساخته بود که فیلم «از طرف آن‌ها» پس از پشت سر گذاشتن چند موفقیت جشنوار‌ه‌ای در اولین گروه از اکران فیلم‌های کوتاه در گروه هنر و تجربه به نمایش درآمد. روستایی هم‌چنین در نوشتن فیلم‌نامه فیلم «دلتا ایکس» به کارگردانی علیرضا امینی که این روزها در گروه هنرو تجربه روی پرده است، مشارکت داشته و همچنین فیلم‌نامه فیلم «نمره اخلاق بیست» به کارگردانی محسن قرایی که در مرحله پیش تولید به سر می‌برد را نوشته است.
 «ابد و یک روز» اولین فیلم بلند سینمایی سعید روستایی است که به تازگی در لوکیشنی حوالی غرب تهران کلید خورده است و تاکنون بیشتر بازیگران اصلی این فیلم جلوی دوربین رفته اند. پیمان معادی، نوید محمدزاده، پریناز ایزدیار، ریما رامین فر، شبنم مقدمی، شیرین یزدان بخش، معصومه رحمانی، مهدی قربانی، محمد علیمحمدی، اسماعیل گرجی و… از بازیگران «ابد و یک روز» هستند. هنوز خلاصه استان این فیلم منتشر نشده اما بازیگران و عواملی که با خواندن فیلم‌نامه این کار به همکاری با این پروژه متمایل شده‌اند از کیفیت بالای این قصه اجتماعی صحبت می‌کنند.

آبجی 2

مرجان اشرفی زاده: آبجی
«آبجی» عنوان اولین ساخته بلند سینمایی مرجان اشرفی‌زاده است که هفته دوم مهرماه با بازی گلاب آدینه در نقش مادر خانواده مقابل دوربین رفته است و برای نمایش در سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر آماده می‌شود. اشرفی زاده پیش از این فیلم بلند فیلم‌های کوتاه و مستند و تلویزیونی ساخته است. فیلمنامه «آبجی» توسط مرجان اشرفی‌زاده، ناهید طباطبایی و علی اصغری (کارگاه قلم) نوشته شده و از محصولات مرکز گسترش سینمای تجربی است.داستان  فیلم «آبجی» درباره طلا و عطی (آبجی) مادر و دختری است که سال‌هاست کنار هم زندگی می‌کنند. سال‌هایی به درازای زندگی آبجی یعنی حدود ۵۰ سال اما این وضعیت پایدار نیست و روزهای جدایی از راه می‌رسد. این جدایی در حالی اتفاق می‌افتد که «آبجی» به دلیل شرایط ویژه‌ای که دارد بسیار وابسته به مادر است و «طلا» در زمان باقی مانده به دنبال امنیتی برای آینده «آبجی» است. آینده‌ای بدون حضور خودش. گلاب آدینه، معصومه قاسمی‌پور، پانته‌آ پناهی‌ها، بابک حمیدیان، حمیدرضا آذرنگ، شیرین یزدان‌بخش به عنوان بازیگران اصلی در این پروژه سینمایی حضور دارند.

 

اکتای براهنی: پل خواب
اکتای براهنی فیلم‌ساز جوان سینمای ایران که بیشترین تجربه کارگردانی خود را در حوزه فیلم کوتاه کسب کرده است، فیلم‌برداری فیلم سینمایی «پل خواب»  را که نخستین تجربه فیلم‌سازی او در عرصه سینمای بلند داستانی است،دهم بهمن‌ماه سال گذشته به پایان رساند و بلافاصله وارد مرحله تدوین شد و با وقفه‌ای تابستان امسال آن را از سر گرفت. فیلم‌نامه «پل خواب» در ابتدا اقتباسی از داستان «جنایت و مکافات» نوشته داستایوفسکی نویسنده روس بود که در پی بازنویسی های متعدد به اثری الهام گرفته از «جنایات و مکافات» تبدیل شد و به گفته براهنی فیلمی در ژانر سینمای اجتماعی و قصه محور به شمار می‌آید. اکتای براهنی تحصیلات فیلم‌سازی خود را در خارج از کشور گذرانده و پیش از ساخت فیلم «پل خواب» به ساخت فیلم کوتاه مشغول بوده است. معروف‌ترین فیلم کوتاه اکتای براهنی فیلم کوتاه «وانت»است که در آن حامد بهداد به ایفای نقش پرداخته است براهنی درباره سختی‌هایی که این فیلم سینمایی برای او داشته گفته است: «تعدد کاراکتر یکی از ویژگی‌های «پل خواب» است به این ترتیب که یک شخصیت اصلی و کلیدی در داستان وجود دارد که در طول فیلم با دیگر کاراکترهای قصه همراه است. این فیلم از لوکیشن‌فیلم‌های متعددی برخوردار بود و به عنوان یک فیلم اول، کار سختی بود.» حامد بهداد، هومن سیدی، اکبر زنجانپور، ساعد سهیلی، شهین تسلیمی و آناهیتا افشار از بازیگران این فیلم هستند.

داریوش غذبانی: خماری
داریوش غذبانی کارگردان فیلم کوتاه «حنانه» که دربین فیلم‌های کوتاه دفاع مقدس در گروه هنر و تجربه در حال اکران است این روزها ساخت اولین فیلم بلند خود را آغاز کرده است. او  نخستین فیلم سینمایی خود را با فیلم‌نامه ای به نام «خماری» نوشته فرهاد توحیدی جلوی دوربین برده‌است. این فیلم پیش از این «از نفس افتاده» نام داشت و قرار بود اشکان خطیبی در آن بازی کند. خماری به گفته کارگردان آن، یک ملودرام اجتماعی و درباره یک جوان علاقمند به موسیقی است که قرار است یک روز عصر در سفارت اتریش امتحانی بدهد اما صبح روز امتحان درگیر اتفاق‌های عجیب و غریب می شود که موضوع امتحان خود را به کلی فراموش می کند. داریوش غذبانی اهل بوشهر ، فارغ التحصیل دانشگاه سینما و تئاتر سوره اصفهان است و تا کنون  ۱۵ فیلم کوتاه ساخته است که از جمله آنان میتوان به امید، وصال، تنفس مصنوعی، آن شب و … اشاره کرد.  فیلم «خماری» به تهیه کنندگی منیژه حکمت و  با بازی مهرداد صدیقیان کلید می‌خورد و مرتضی پورصمدی نیز به عنوان مدیر فیلمبرداری در این پروژه حضور دارد. لی لی فرهادپور، سوگل خلیلی و کاظم سیاحی از دیگر بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

داوود خیام: ماحی
«ماحی» عنوان اولین فیلم بلند سینمایی داود خیام در مقام کارگردان است که تهیه‌کنندگی آن را جواد نوروزبیگی بر عهده دارد و تاکنون نیمی از فیلم‌برداری این فیلم سینمایی با مدیریت مسعود سلامی در نقاط مختلف شهر تهران طی شده‌است. این فیلم اولین تجربه بلند سینمایی داود خیام محسوب می‌شود که در کارنامه هنری خود تجربه ساخت فیلم‌های کوتاه «آکواریوم» و «راه‌های فرعی» و فیلم تلویزیونی «چله» را داشته است. او هم‌چنین نویسندگی فیلم سینمایی «شاباش» را برعهده داشته که هنوز به نمایش عمومی درنیامده است. آنا نعمتی، مهران احمدی، همایون ارشادی، احسان امانی و هدی نوری‌زاده بازیگران اصلی این فیلم هستند. گروه تولید «ماحی» از عباراتی چون محو کننده، فنا کننده و نابود کننده به جای خلاصه داستان این فیلم سینمایی استفاده کرده‌اند.

فرهاد مهرانفر: چشمه
فرهاد مهرانفر بعد از سال‌ها دست به ساخت یک فیلم سینمایی زده است. «چشمه» اوایل آبان ماه در مهریز یزد کلید خورد و موضوع فیلم درباره بحران بی آبی و خشکسالی و عدم توجه به فرهنگ غنی و باورهای کهن مردم درباره آب است. داستان فیلم درباره جوان مهندسی است به نام امیر که با روشهای مهندسی برای یافتن سر چشمه‌های آب راهی کویر شده است در این مسیر با ادمهایی روبرو می‌شود و حوادث عجیب و غریبی برایش اتفاق می افتد به ویژه در برخورد با دختر جوان و رابطه عاشقانه بین آنها که امیر را منقلب می کندو…مهران‌فر که تا قبل از این بیشتر از زیبایی‌های طبیعت گیلان در فیلم‌هایش استفاده می‌کرد این بار شگفتی‌های کویر را با دیدی کاملا متفاوت به تصویر می کشد. ۹۰ درصد عوامل فنی وهنری فیلم چشمه گیلانی هستند که در مهریز گرد هم آمدند. همچنین بخش‌هایی از فیلم نیز در جزیره قشم فیلم‌برداری خواهد شد.
نویسندگی این اثر متفاوت حدود ۱۰ سال زمان برده چراکه پژوهش‌های وسیع و جامع پیرامون آب و فرهنگ کاریزی  فلات مرکزی ضرورت داشته است.یکی از نکات برجسته این فیلم ساخت دکور بسیار عظیم است که با بازسازی قنات و معماری راز آلود آن بر جذابیت های گردشگری منطقه افزوده است بر اساس خواست مسئولین استان یزد و کارشناسان خبره، قرار شد این دکور که در زیر زمین ساخته شده ، پس از پایان فیلم‌برداری برای همیشه جهت بازدید عموم باقی بماند تا مردم از نزدیک بتوانند با این فرهنگ غنی آشنا شوند. حسین محجوب،افشین جعفری خواه،پیام فضلی،مریم نحوی و مهرنوش مقیمی از بازیگران این فیلم هستند. طراح صحنه و لباس این فیلم سهیلا فرزاد،مدیر فیلم‌برداری نادر معصومی، برنامه ریز و دستیار اول کارگردان بهزاد جعفری مذهب، صدابردار علیرضا دریادل،طراح صدا و صداگذار آرش قاسمی و مشاور فرهنگی و تولید احمد معین قفقازی هستند.

20151018113720281282a

افشین هاشمی: گذر موقت
افشین هاشمی سومین فیلم سینمایی خود را بعد از دو فیلم «خسته نباشید» و «صدای آهسته» جلوی دوربین برده است. فیلم سینمایی «گذر موقت»، ۲۳ مهرماه در لوکیشن بیمارستان در تهران شروع به کار کرد و فیلم‌برداری آن در لوکیشن‌های متعدد و مختلف شهر تهران ادامه دارد. گذرموقت سومین فیلم بلند سینمایی افشین هاشمی و دومین همکاری مشترک او با مهدی رحمانی بعد از فیلم برف است. این فیلم داستان دو پیرمرد را روایت می‌کند که در شبی تاریک تصمیم مفرحی می‌گیرند و تصمیم آن‌ها داستان فیلم را ادامه می‌دهد. گذر موقت فیلمی پربازیگر و پرلوکیشن است که تقریبا گروه هرروز طبق فیلم‌نامه، لوکیشن خود را تغییر می‌دهند. فیلمی که البته تمام صحنه‌های آن در شب فیلم‌برداری می‌شود. هم‌چنین بازیگران این فیلم زیر گریم‌های متفاوت و سنگین عبدالله اسکندری رفته‌اند. اسماعیل محرابی، مسعود کرامتی، پانته آ بهرام، شقایق فراهانی، شبنم فرشادجو با حضور شقایق دهقان، هومن برق نورد و  لادن مستوفی فهرست بازیگران این فیلم را تشکیل می‌دهند.

اقباشاوی، حجازی، مقدم دوست و نائیجی: رند
در حالی‌که مدت‌ها بود خبری از ساخت فیلم‌های اپیزودیک با چند کارگردان نبود، محم رضا شفیعی تصمیم گرفته فیلمی با درون‌مایه مذهبی با چهار کارگردان برای جشنواره فیلم فجر آماده کند. روح الله حجازی، هادی مقدم دوست، دانش اقباشاوی و هادی ناییجی چهار کارگردان این پروژه هستند. فیلم‌برداری این فیلم در آبادان ادامه دارد که کار دانش اقباشاوی (که این روزها فیلم «تاج محل» را در گروه هنر و تجربه روی پرده دارد) با بازی حمید فرخ‌نژاد به پایان رسیده و فیلم‌برداری اپیزود روح‌اله حجازی در حال انجام است. هادی ناییجی هم که پیش از این فیلم سینمای «حق سکوت» را کارگردانی کرده بود، اپیزود خودش در شوشتر و با بازی حامد بهداد جلوی دوربین می‌برد.