هنر و تجربه: امروز سه شنبه ۳ آذر، نشریات و خبرگزاری‌ها اخبار و مصاحبه‌های متعددی را با عوامل و سینماگرانی که فیلم‌هایشان در گروه هنر و تجربه به نمایش درآمده انجام داده بودند.

روزنامه صبا با بهتاش صناعی‌ها کارگردان فیلم «احتمال باران اسیدی» و مریم مقدم بازیگر این فیلم گفت‌وگو کرده‌است. صناعی‌ها در این گفت‌و‌گو به صبا گفته است: «ما الان در خارج از چارچوب سینمای هنر و تجربه رسما فیلم خوب کم می‌بینیم. یعنی شاید در هر فصل، یک فیلم خارج از هنر و تجربه اکران می‌شود که فیلم با ارزشی باشد. در حالی‌ که در هنر و تجربه همزمان چند فیلم خوب اکران می‌شود. فیلم خوب هم لزوما، فیلم هنری با نگاه خاص روشنفکری نیست، منظورم فیلمی است که مخاطب می‌نشیند، نگاه می‌کند و از دیدنش لذت می‌برد. به قطع ما دنبال فیلمی که تماشاچی غیر هوشمند دنبال آن باشد نبوده و نیستیم.»

خبرگزاری هنرآنلاین با مهدی احمدی، بازیگر فیلم «داره صبح می‌شه» که این روزها حاصل ۲۰ سال نقاشی‌هایش را در گالری فروزان به نمایش درآورده مصاحبه کرده و از نقاشی و سینما و تفاوت‌ها و ویژگی‌های هر دو با او به صحبت نشسته است. این مصاحبه در دو بخش تنظیم شده که بخش اول آن با محوریت نقاشی و بخش دوم با محوریت سینما است. احمدی در مورد دسته‌بندی دوران حرفه‌ای نقاشی کردنش می‌گوید: «من کارهایم را به سه دوره اصلی تقسیم می‌کنم. در دوره نخست به اندوختن تجربیات نقاشی پرداختم. در این دوره سعی کردم ویژگی‌های نقاشی غربی و نقاشی ایرانی را درک کنم. در دوره دوم استفاده از این تجربیات را موضوع کار خودم قرار دادم. دوره سوم هم از چند سال قبل آغاز شده است و در این دوره آزادتر کار می‏‌کنم و کارهایم درونی‌تر است. ته‌نشین شدن تجربیات قبلی باعث شده است که کمتر به آموخته‌هایم در این سال‌ها فکر کنم و کار خودم را در نقاشی انجام دهم». این بازیگر سینما در بخش دیگری از صحبت‌های در مورد هنر و تجربه هم سخن گفته است: «ن حس می‌کنم حضور گروه هنر و تجربه در سینمای ایران بسیار موثر بوده است. اتفاقات خوبی را در سینما شکل داده و با این نوع اکران من نیز بعد از سال‌ها به سینما بازگشتم و در سالن سینما فیلم دیدم. طی این مدت فیلم‌های بسیاری در گروه هنر و تجربه دیدم که عمدتا کارهای بسیار خوبی بودند.»

روزنامه هنرمند گزارشی از جلسه نقد و بررسی فیلم «تاج محل» به کارگردانی دانش اقباشاوی که با حضور این کارگردان، علی مردانه بازیگر، شهلا پرویز مرادی بازیگر و شاهین امین منتقد برگزار شد که طی آن اقباشاوی از اتهامی که برای سیاه نمایی به فیلمش وارد شده بود و امین هم از اینکه سینمای ایران به شدت از فضای شهری اشباع شده است، انتقاد کردند.

بانی‌فیلم از پایان فیلم‌برداری اولین ساخته سینمایی رایا نصیری با نام «روبه‌رو» که از ابتدای آبان ماه شروع شده بود خبر داده است؛ فیلمی که به ادعای سازندگان آن، به قصد اکران در گروه هنر و تجربه ساخته می‌شود. مهدی احمدی، مرضیه وفامهر و رویا افشار از بازیگران این فیلم هستند.

محسن امیریوسفی، کارگردان فیلم «خواب تلخ» هم مصاحبه‌ای با تیتر ایستادگی برای سینمای مستقل لازم است با روزنامه روزان انجام داده است و در آن از شرایط ساخت «خواب تلخ» از استفاده از نابازیگر و نوشتن دیالوگ‌ها بر اساس زندگی آ‌‌‌ن‌ها گفته است.

روزنامه افکار، نقد دبورا یانگ منتقد معروف که در وبسایت معتبر سینمایی ورایتی برای فیلم «باز هم سیب داری؟» نوشته را منتشر کرده است؛ فیلمی که برای اولین بار در جشنواره فیلم ونیز به نمایش درآمد و این روزها در گروه هنر و تجربه در حال اکران است.

نسخه اینترنتی فیلم مستند «شش قرن و شش سال» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی مجتبی میرتهماسب نیز از اول آذر ماه بر روی سایت IMVBox.com منتشر شده و در دسترس علاقه‌مندان خارج از ایران قرار گرفته است که این موضوع را برخی از رسانه‌ها از جمله خبرگزاری آنا و رزونامه افکار منتشر کرده بودند. مستند شش قرن و شش سال سال گذشته در هنر و تجربه به نمایش درآمد.