هنرو تجربه :مراسم نکوداشت استاد «علی اکبر صادقی» در سینماتک خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، مراسم نکوداشت استاد «علی اکبر صادقی» تصویرگر و انیماتور پیشکسوت در سالروز تولدش با نمایش آثار متحرک او دوشنبه ۲ آذر در سینماتک خانه هنرمندان ایران برگزار شد.
در این برنامه که با حضور محمد سریر، هارون یشایایی، ابراهیم فروزش، امیر اثباتی، بهرام عظیمی، روانبخش صادقی، پدرام اکبری، ابوالفضل رازانی و جمعی از منتقدان و هنرمندان برگزار شد، از فعالیت هنری استاد «علی اکبر صادقی» تجلیل به عمل آمد.
پس از نمایش هفت شهر، گلباران، من آنم که…، ملک خورشید، رخ، زال و سیمرغ، استاد «علی اکبر صادقی» با اشاره به آغاز فعالیت خود در دوران کودکی گفت: از زمان کودکی نقاشی می کردم؛ ولی در دوران سربازی پس از تصویرگری یک کتاب برای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از من برای ساخت انیمیشن ایرانی دعوت به کار کردند و از همان جا اولین روزهایم را آغاز کردم.
وی در ادامه افزود: من عاشق سرزمینم هستم، مخصوصا عاشق خلیج فارس. من عاشق انسان هستم، مخصوصا شما انسان های خوب.
در ادامه «محمد سریر» رئیس شورای عالی خانه هنرمندان ایران با اشاره به پیشینه ی آشنایی اخود با علی اکبر صادقی گفت: من این افتخار را داشتم که با علی اکبر صادقی به یک دبیرستان می رفتیم و از همان جا تا به امروز ناظر هنرهای ماندگار این نقاش بزرگ بودم. آثار صادقی فقط نقاشی و انیمیشن نیست که ماندگار می شود، بلکه این فرهنگی است که در آن از ادبیات کهن استفاده شده و به نسل های بعد انتقال داده می‌شود و این انتقال فرهنگ بسیار بسیار مهم است.

در ادامه این برنامه «هارون یشایایی» از تهیه کنندگان سینما، پس از تبریک تولد صادقی و آرزوی سلامتی و طول عمر برای او، تصریح کرد: علی اکبر صادقی از افتخارات فرهنگی این کشور است. چیزی که درمورد ایشان قابل تحسین است، این است که ایشان از ابتدای کار خود، از آن زمانی که قلم بر بوم گذاشتند، بی وقفه پیشرفت کرده اند و تمام سبک های نقاشی، که تجسم هنر ملی ماست، را به بهترین شکل عرضه کرده است.

این تهیه کننده، با اشاره به دوستی طولانی اش با صادقی، گفت: در تمام فیلم هایی که از او می‌بینید، شخص آقای صادقی را دیدید. آثار او نشان دهنده ی ارزش های انسانی است؛ و فیلم مانند «گلباران» نشانگر لطافت های خود آقای صادقی ست، شخصی که به انسان بسیار بسیار بها می‌دهد و مظهر تواضع و فروتنی به معنای واقعی کلمه است.
یشایایی در پایان اظهار کرد: امیدوارم که جوانان امروز از آموزه های اخلاقی اشخاصی مانند آقای صادقی و دکتر سریر، یاد بگیرند.
در ادامه «ابراهیم فروزش» به عنوان کسی که در چندین اثر با علی اکبر صادقی همکاری داشته است، به روی سِن آمد و گفت: صحبت کردن در مورد صادقی به دلیل غلیان احساسات، برایم سخت است و نمی‌توانم راحت حرف بزنم.
فروزش پس از بیان خاطراتی از دوران همکاری اش با صادقی، اظهار کرد: خوشحالم که در جایی هستم که صادقی عزیزم را پس از تمام ماجراها، باز هم می‌بینم. ولی ای کاش که فیلم سازی اش را ادامه می داد و ما می توانستیم چیزهای زیادی از او که الان غایب هستند را ببینیم. کارهایی که در آن ها صحبت از انسان، صلح، قلب و دل و دوستی‌ست.
«بهرام عظیمی» که از دیگر سخنرانان این برنامه بود، خطاب به استاد علی اکبر صادقی گفت: خوشحال هستم که در زمانی زندگی می کنم که شما اساتید در آن حضور دارید. علی اکبر صادقی به گردن ما حق دارد. ایشان خالق نقاشی هایی فوق العاده ای هستند که پر از جزئیات و ریزه کاری است و نشانگر ایرانی بودن آن آثار است.
در ادامه روانبخش صادقی همراه با بهرام عظیمی و ابوالفضل رازانی هدیه ای از طرف این انجمن به علی اکبر صادقی اهدا کردند.
در پایان این برنامه «مجید رجبی معمار» مدیرعامل خانه هنرمندان ایران، تندیس سرو خانه هنرمندان که به بزرگان فرهنگ و هنر کشور اختصاص دارد را به استاد علی اکبر صادقی اهدا کرد.
1915851