هنروتجربه: امروز (۴ آذر ۱۳۹۴) خبرها و مصاحبه‌های زیادی در حوزه فرهنگ و هنر مطبوعات کشور منتشر شده است. نیز هم‌چون روزهای گذشته با ورق زدن صفحات روزنامه‌ها و نشریات برخی خبرهایی مربوط به سینمای هنر و تجربه مرور می‌کنیم.

روزنامه اعتماد به بهانه اکران فیلم «خواب تلخ» به گفت‌وگو با محسن امیریوسفی نشسته است. در این گفت‌وگو امیریوسفی راجع به اکران فیلمش در گروه هنر و تجربه و داشتن مخاطبان خاص می‌گوید:« اینکه گروهی با عنوان هنر و تجربه فعالیت می‌کنند با نوع نگاهی که در آخرین دوره ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد نسبت به فیلم‌هایی با مخاطب خاص وجود داشت، فرق می‌کند. چون گروه هنر و تجربه این فاز را به وجود آورده که این فیلم‌ها اکران داشته باشند و ما باید واقع‌بین باشیم که در شرایط فعلی سینمای کشور حتی تعداد سالن برای اکران مناسب فیلم‌های تجاری هم نداریم. پس اوضاع برای سینمایی که متفاوت است، کمی فرق می‌کند، در این اوضاع من هم منطقی هستم و شعاری یا احساسی به موضوع نگاه نمی‌کنم و به دنبال نتیجه خوب هستم. از همین رو خوشحال هستم که فیلم اکران گرفته است. من این فیلم را برای شعار دادن نساختم و فقط دوست داشتم که فیلم اکران شود و مردم برای دیدن آن به سینما بیایند. »

«خاطره بازی با همای حمید» عنوان تیتر یادداشتی به قلم محمدرضا مقدسیان است که در روزنامه سینما منتشر شده است. در این یادداشت مقدسیان مطرح کرده:« وجه بارز جذابیت «حمید هما»، گرده‌برداری از خاطرات و داده‌های کم‌تر بیان شده از زبان هما روستا یا نمایش برخی ویدئوهای ویژه و خصوصی از زندگی این دو استاد فقید است و به بیان بهتر جدای از نقش کیفیت کارگردانی و شیوه تدوین اثر، خود داده‌ها و اطلاعات درون اثر و البته بیان این همه از زبان هما روستا به‌خودی‌خود قابلیت جلب‌نظر مخاطب را داراست. حمید هما به مدد حضور حمید لبخنده و به‌واسطه آشنایی و معاشرت مدام او با حمید سمندریان و هما روستا، توانسته تا میزان زیادی از زوایای نامکشوف و کم‌تر مطرح شده کار و فعالیت اجتماعی هما روستا و حمید سمندریان به‌عنوان میراث فکری و فرهنگی کم‌تر شناخته شده ما برای عموم، بیان تصویری داشته باشد. جنس نقش‌آفرینی سجادی و لبخنده در ساخت این مستند اما کارکردی دوگانه دارد. از یک‌سو حضور لبخنده به‌عنوان تسهیل‌کننده مسیر انتقال اطلاعات برای آشناشدن مخاطب با زوایای مختلف فکر و روح هما روستا و حمید سمندریان عمل می‌کند و باعث می‌شود که داده‌های درون فیلم با کم‌ترین میزان زائده به مخاطب منتقل شود. در کنار این حضور واضح سجادی در مقابل دوربین، جنسی از کارگردانی‌شدگی و دست بردن در مسیر حرکت فیلم را به شکلی عیان و فاصله‌گذاری شده به تصویر می‌کشد. »

همچنین در روزنامه بانی‌فیلم خبری راجع به فیلم تازه عباس کیارستمی منتشر شده است. شنیده‌ها حاکی از آن است که این فیلم به زبان چینی است و در دومین بخش فیلم‌برداری خود قرار دارد. این فیلم که کیارستمی هنوز نامی برایش انتخاب نکرده توسط یک کمپانی مهم چینی فیلم‌برداری می‌شود. در گروه فیلم کیارستمی گویا یک ایرانی که به زبان چینی آشنایی دارد، وی را همراهی می‌کند.

در آخر روزنامه آفتاب یزد به گفت‌وگوی جمشید محمودی، کارگردان فیلم «چند متر مکعب عشق» با هنر و تجربه پرداخته است. این گفت‌وگو را می‌توانید در سایت هنر و تجربه بخوانید.