هنروتجربه: عصر سه‌شنبه سوم آذرماه، در سالن سوره حوزه هنری، با حضور هنرمندان و علاقه‌مندان سینما، از مستند «A157» به کارگردانی و تهیه کنندگی بهروز نورانی‌پور رونمایی شد. در این مراسم که با حضور جمع زیادی از سینماگران همراه بود، بهروز نورانی پور تهیه کننده و کارگردان این اثر گفت: «A157» روایت فروپاشی اخلاق در سال ۲۰۱۵ میلادی در مسیر جنگ است، در حالی که آوارگی و دربه‌دری در چنین زمانه‌ای برای خیلی‌ها جای تعجب دارد. »

وی با بیان اینکه دنیا به جایی رسیده است که شخصیت‌های اصلی این مستند برای زنده ماندن با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند، ادامه داد:« این مستند روایت ملتی است که با موضوع و مسئله ناخواسته‌ای روبه‌رو شدند. امروزه براساس آمار منتشر شده در جنگ‌ها ۸۰ درصد قربانیان جنگ، زنان و کودکان هستند. بسیاری از افراد، جنگ را یک بازی مردانه می‌دانند و این مردها هستند که برای آن تصمیم می‌گیرند و در این روند زنان و کودکان قربانیان اولین قربانیان جنگ می‌شوند. «A157» روایت قربانیانی است که به ناحق گرفتار و اسیر مسیر جنگ شده‌اند. امیدوارم مخاطبان بتوانند با ما به حقیقتی از جنگ سفر کنند. »

در این مراسم نیز، امیر سماواتی، تهیه کننده سینما، در خصوص چگونگی آشنایی خود با این کارگردان گفت:« سه سال پیش با نورانی‌پور آشنا شدم. در همان زمان متوجه شدم که در حال تدارک یک فیلم است. او سراسر پاکی و خداپرستی است و در قلبش یقینی دارد که بلافاصله باورش می‌کنید. هنگام گفت‌وگو با او متوجه شدم که فیلم‌نامه تنها یک معادله ریاضی است و ما باید به آدم‌هایی مثل نورانی‌پورها که در سینما مستند نگاهی حقیقت‌یاب دارند اعتماد داشته باشیم. »

سماواتی ادامه داد:« وقتی راش‌های تدوین را دیدم، هر لحظه به این فکر می‌کردم که چگونه امکان کشف جوانانی مثل نورانی‌پور وجود دارد. او از هزینه زندگی شخصی خود توانست کاری را بسازد که امروزه باعث افتخار ماست.»

سماواتی با اشاره به اینکه شخصیت، همت و جرات نورانی‌پور را می‌ستاید، گفت:« قطعا در این فیلم خطراتی از کنار گوش کارگردان گذشته و جا دارد از او تشکر کنم؛ چون به ما یادآوری می‌کند ما در مملکتی هستیم که آرامش و امنیت وجود دارد و چه اتفاقی برای دیگر کشورها می‌افتد. »

گفتنی است، این مستند روایت تلخی از سرگذشت تکان‌دهنده سه دختر سوری است که در پی حمله داعش آواره شده‌ و در یک اردوگاه زندگی می‌کنند. این دختران سوری از رنج‌های آوارگی و عمل شنیع تجاوز یک نیروی داعشی در این فیلم سخن می‌گویند.

امیر سمواتیبیتا فرهی