هنر و تجربه: کتاب «راهنمای ژانر؛ معرفی و بررسی ده گونه‌ی سینمایی» نوشته‌ی یحیی نطنزی از سوی نشر چشمه روانه‌ی کتابفروشی‌ها شد. در این کتاب که حسین معززی‌نیا هم پیش‌گفتاری برایش نوشته مجموعه مطالبی با محوریت آشنایی و تحلیل ده ژانر علمی‌خیالی، وحشت، فانتزی، انیمشن، کمدی، تاریخی، نوآر، جنگی، وسترن و ملودرام منتشر شده است. تعریف، خاستگاه، روندِ تحول، مرور زیرژانرها، نقاط عطف و مؤلفه‌های هر ژانر برخی از سرفصل‌های اصلی بخش‌های کتاب است. خواننده با مطالعه‌ی کتاب علاوه بر آشنایی با این سرفصل‌های کلیدی به شناختی کافی از فیلم‌سازان و فیلم‌های شاخص هر ژانر می‌رسد و علاوه بر کسب چشم‌اندازی کامل از مهم‌ترین گونه‌‌های سینمایی اطلاعات مناسبی برای تحلیل و ارزیابی آن‌ها به دست می‌آورد. در انتهای هر فصل بخشی هم به بررسی جایگاه و وضعیت هر ژانر در سینمای ایران اختصاص یافته تا خواننده به تأثیر مثبت یا منفی ژانرهای سینمایی در شکل‌گیری سلیقه‌ی فیلم‌سازان ایرانی و جهت‌دهی به مسیر حرفه‌ای‌شان پی ببرد.

ژانرهای سینمایی در عین سادگی به ‌شدت پیچیده‌اند. از پشتوانه‌ غنی تاریخی‌ای برخوردارند که در گذر زمان افت و خیزهای زیادی را تجربه کرده است. در کتاب «راهنمای ژانر؛ معرفی و بررسی ده گونه‌ی سینمایی»، تلاش شده در قالب یک اثر کاربردی مسیر این شناخت هموار شود.

حسین معززی‌نیا در بخشی از پیش‌گفتار این کتاب نوشته است: «جایگاه، تعریف و اهمیت ژانر در سینمای ما همیشه مسئله‌ای مبهم و سوءتفاهم برانگیز بوده. هرچه‌قدر در حوزه‌ تولید ابهام داریم، در تعریف و تحلیل مبانی ژانر نیز دچار آشفتگی هستیم. به آرشیو مطبوعات و کتاب‌های سینمایی‌مان که سر بزنید، از دهه‌های دور تا سال‌های اخیر، به‌ندرت متن خوب و جامعی در تعریف مفهوم ژانر و دامنه‌های آن می‌یابید … در نتیجه، بسیاری از جوان‌های سینمادوست و آن‌ها که تازه به مطالعات سینمایی علاقه‌مند شده‌اند، از همان ابتدا با اطلاعات غلط و تعاریف ناقصی مواجه می‌شوند که آنها را درباره‌ مفهوم و کارکرد ژانر دچار گمراهی می‌کند».

یحیی نطنزی در تدوین کتاب «راهنمای ژانر؛ معرفی و بررسی ده گونه‌ سینمایی»، بسته به فراخور بحث در مواردی از ترجمه‌ مطالب منتقدان برجسته‌ای همچون دیوید بوردول، کریستین تامسون، دیوید تامسون و راجر ایبرت، استفاده و تلاش کرده خلاء موجود را در زمینه‌ مطالعات ژانری در سینمای ایران پر کند و به خواننده کمک کند درک و لذت خود از کیفیتِ محتوایی و بصریِ آثار سینمایی را بالا ببرد.

«راهنمای ژانر؛ معرفی و بررسی ده گونه‌ سینمایی» را نشر چشمه در ۳۴۰ صفحه و به قیمت ۲۵ هزار تومان منتشر کرده است.

برچسب‌ها: