هنر و تجربه: برنامه سینماتک موزه هنرهای معاصر تهران در سومین ماه از برنامه‌های فصل پاییز اختصاص به مروری بر آثار بلا تار فیلم‌ساز مجارستانی دارد. در این برنامه فیلم‌های «آشیانه خانوادگی»، «بیگانه»، «نفرین»، «هارمونی ورکمایستر»، «تانگوی شیطان» و «مردی از لندن» به نمایش درمی‌آیند.

این برنامه با نمایش فیلم آشیانه خانوادگی (۱۹۷۷) در روز یکشنبه ۸ آذر آغاز می‌شود و با فیلم «بیگانه» (۱۹۸۱) در تاریخ یکشنبه ۱۵ آذر ادامه پیدا می‌کند. «نفرین» فیلمی که این فیلم‌ساز در ۱۹۸۸ ساخت چهارشنبه ۱۸ آذر و «هارمونی ورکمایستر» (۲۰۰۰) یکشنبه ۲۲ آذر به نمایش درمی‌آیند. نمایش هارمونی ورکمایستر همراه با سخنرانی دکتر احمد الستی خواهد بود. نمایش فیلم هفت ساعته «تانگوی شیطان» (۱۹۹۴) برنامه‌ای است که روز پنج شنبه ۲۶ آذر و در قالب برنامه‌ای با دو آنتراکت و از ساعت ۱۰ صبح تا ۷ بعد از ظهر برنامه دیگر فصل پاییز سینماتک موزه هنرهای معاصر است. پایان‌بخش برنامه‌های این فصل نمایش فیلم «مردی از لندن» (۲۰۰۷) است و آخرین فیلم بلا تار «اسب تورین» که در ایران بیشتر از سایر فیلم‌های او دیده شده، در این برنامه جایی ندارد.

بلا تار با ساخت فیلم‌های آماتوری در نوجوانی فیلم‌سازی را شروع کرد و بعدها مورد توجه استودیو بلا بالاژ قرار گرفت. فیلم‌های اولیه او آثاری واقع‌گرایانه و سوسیالیستی بودند و سبک او بر پایه استفاده از بازیگران غیرحرفه‌ای، عدم استفاده از فیلم‌نامه کامل و بداهه‌پردازی در بیان دیالوگ‌ها، و استفاده از دوربین روی دست می‌شد. به تدریح بلا تار به سمت چشم‌اندازهای متافیزیکی و برداشت‌های بلند متمایل شد. آثاری با برداشت‌هایی گاه بیش از ده دقیقه و معنای جدیدی در ریتم کند. سوزان سانتاگ از تار به عنوان یکی از نجات‌دهندگان سینمای نوین یاد کرده و گفته بود؛ مسرور خواهد شد اگر سالی یک‌بار به تماشای «تانگوی شیطان» بنشیند. او نماهای بلند بلا تار را «جدال با زمان» می‌نامد.

برچسب‌ها: