هنر و تجربه: جشنواره فیلم مستند آمستردام با نام ایدفا که از معتبرترین رویدادهای سینمایی مستند در جهان است، برگزیدگان شاخه‌های مختلف خود را معرفی کرد.

فیلم «دون ژوان» ساخته یرژی اسلادکوفسکی کارگران لهستانی توانست در شب اعلام جوایز این جشنواره، جایزه ۱۲ هزار و پانصد یورویی بهترین مستند بلند را کسب کند. دون ژوان، روایت‌گر زندگی دانشجویی ۲۲ ساله مبتلا به اوتیسم است که مادرش تمام تلاش خود را برای درمان و بهبود وضع او می‌کند. جایزه ویژه هیات داوران ایدفا هم به مستند «کلانترهای اوکراینی» به کارگردانی رومن باندارچوک رسید که داستان آن درباره انتخاب دو نفر از افراد محلی روستایی کوچک در اوکراین به‌عنوان کلانتر است. «در خانه در جهان» آندرس کوفود به عنوان بهترین مستند نیمه بلند این جشنواره انتخاب شد و «وقتی زمین سبک به نظر می‌رسد» ساخته مشترک سالوم ماچادز، تامونا کارومیدز و دیوید مسکی، جایزه بهترین مستند اول را از آن خود کردند.
امسال مستند ایرانی «سونیتا» به کارگردانی رخساره قائم‌مقامی برای نمایش در بخش رقابت اصلی فیلم‌های بلند انتخاب شده بود و «آتلان» ساخته معین کریم‌الدینی هم در بخش پانوراما (غیر رقابتی) این رویداد سینمایی حضور داشتند. همچنین اعلام شد که سال آینده مایکل مور کارگردان آمریکایی به عنوان میهمان در این جشنواره شرکت می‌کند و ۱۰ فیلم برتر خود را به نمایش درمی‌آورد.

بیست‌و‌هشتمین جشنواره جهانی فیلم مستند ایدفا از ۱۸ نوامبر (۲۷ آبان) در آمستردام آغاز شده و تا ۲۹ نوامبر (۸ آذر) ادامه دارد.

دون ژوآن