هنر و تجربه: مرکز آرشیو بین‌المللی فیلم «فوکوئوکا» ژاپن حقوق آرشیوی فیلم سینمایی «انارهای نارس» به کارگردانی مجیدرضا مصطفوی را خریداری کرد.

فیلم سینمایی «انارهای نارس» که در بخش اصلی بیست و نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «فوکوئوکا» ژاپن حضور داشت در فهرست خرید فیلم‌های برتر سال ۲۰۱۵ این آرشیو قرار گرفت. مجیدرضا مصطفوی تهیه‌کننده و کارگردان و آنا نعمتی بازیگر این فیلم در طول برگزاری این جشنواره در سه نوبت در جلسات نمایش و پرسش و پاسخ با تماشاگران و منتقدان ژاپنی حضور داشتند و با آن‌ها به گفت‌وگو پرداختند.
آرشیو فیلم جشنواره بین‌المللی «فوکوئوکا» از قدیمی‌ترین و غنی‌ترین آرشیوهای فیلم آسیاست که از همه فیلم‌های خریداری شده طی سی سال گذشته، نسخه‌های باکیفیت و به فرمت دیجیتال و ۳۵ میلی‌متری تهیه کرده است که با دقت حفاظت می‌شود و به گونه‌ای است که در جشنواره‌های مختلف، بزرگداشت‌ها و برنامه‌های مروری بر آثار از آرشیو جشنواره فیلم «فوکوئوکا» استفاده می‌شود.
مجیدرضا مصطفوی کارگردان «انارهای نارس» که فیلم او اسفندماه سال گذشته در گروه هنر و تجربه اکران شد، درباره نحوه خرید این فیلم برای آرشیو فوکوئوکا به سایت هنر و تجربه می‌گوید: «از ۳۰ سال پیش که ژاپنی‌ها این جشنواره را راه انداخته‌اند، هرسال از بین بهترین فیلم‌های آسیایی چندتایی را برای این آرشیو انتخاب کرده‌اند. تمرکز خود جشنواره هم روی سینمای آسیاست. هرسال از بین ده پانزده فیلمی که برای بخش مسابقه انتخاب می‌شود، برترین‌های نظرسنجی مردمی را به این آرشیو اضافه می‌کنند. فیلم‌هایی که جایزه می‌گیرند هم مورد توجه آرشیو قرار می‌گیرند.»

مصطفوی درباره ساز و کار این آرشیو و فرق آن با آرشیوهایی مثل فیلم‌خانه ملی ایران توضیح می‌دهد: «آرشیوهایی مثل فیلم‌خانه به شکل سنتی اداره می‌شوند. حلقه‌های فیلم را می‌گیرند و روی قوطی‌ها اسم فیلم را می‌نویسند و جایی مثل بایگانی ادارات هستند. فقط جای پرونده‌های بایگانی، قوطی‌های فیلم نگهداری می‌شوند. آرشیو فوکوئوکا زیر نظر شهرداری است و به شکل سازمان‌یافته با تجهیزات و تکنولوژی روز اداره می‌شود. حتی وقتی سیستم دیجیتال هنوز باب نشده بود،برای نگهداری در این آرشیو ابتدا از فیلم یک نسخه دیجیتال تهیه می‌کردند و در سرور مرکزی قرار می‌دادند. اگر جایی در خود ژاپن یا کشورهای آسیای شرقی یا هرجای دیگری فیلم را می‌خواست، همین نسخه کپی را ارائه می‌دهند و نسخه اصلی بیرون داده نمی‌شود. برخلاف آرشیوهای ما که نسخه اصلی را قرض می‌دادند. از نظر تکنولوژی هم این آرشیو سیستم اداری مجزایی دارد و بیشتر شبیه کتاب‌خانه‌های مرکزی شهرهای اروپایی است. یک ساختمان چندطبقه با سالن نمایش و تلویزیون‌های کوچک دارد که اگر کسی برای تحقیقی به بخشی از فیلم احتیاج داشت، در همین تلویزیون‌های کوچک می‌تواند فیلم را مرور کند. فیلم‌های قدیمی‌تر مجید مجیدی یا فیلم‌های رخشان بنی‌اعتماد، بهترین نسخه‌های موجودشان در این آرشیو است.»

«انارهای نارس» در جشنواره فوکوئوکا سومین فیلم نظر سنجی از دید تماشاگران جشنواره اعلام شد. پیش از این نیز کمپانی «kamer ton media» که به تعدد سینماها و شبکه‌های نمایشی بین‌المللی معروف است خرید حق پخش فیلم «انارهای نارس» را در لیست فیلم‌های خریداری شده سال ۲۰۱۴ خود قرار داده بود. پخش بین‌المللی فیلم سینمایی «انارهای نارس» به عهده محمد اطبایی است.

 

برچسب‌ها: