هنر و تجربه: خبر چاپ ۴ عنوان کتاب با موضوع سینمای مستند، پخش مستندی درباره زندگی مارلون براندو در بخش مستند-پرتره و مستندی دیگر درباره دادگاه دکتر مصدق در دهه سی از خبرهایی بودند که در رابطه با جشنواره سینماحقیقت منعکس شدند.

چاپ چهار کتاب در زمینه سینمای مستند
همزمان با برگزاری نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت»، چهار عنوان کتاب با موضوعات مختلف سینمای مستند منتشر و در دسترس علاقمندان قرار خواهد گرفت. به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی «سینماتجربی»، عناوین این کتاب‌ها و نویسندگان و مترجمان آن که به همت معاونت پژوهش مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی منتشر خواهد شد، به این شرح است:

– دگرخوانیِ سینمای مستند (محمدرضا اصلانی)
– هنر دقت کلام و تصویر در مردم‌نگاری (مایکل اوپیتس/ احمد الستی)
– تاریخ نوین سینمای مستند (بتسی ا. مک‌لین/ ترجمه گروهی زیر نظر مازیار اسلامی)
– مجموعه مقالات سینمای مستند و باستان‌شناسی (گردآوری و تنظیم علیرضا قاسم‌خان)

از این کتاب‌ها در ایام برگزاری جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، با حضور پدیدآورندگان و صاحب‌نظران، در سالن شماره ۳ سینما فلسطین رونمایی خواهد شد.

مارلون براندو، یکی دیگر از مستندپرتره‌های جشنواره
فیلم مستند بلند «ببین چی میگم مارلون!» ساخته «استیون رایلی» که درباره‌ی زندگی «مارلون براندو» یکی از بزرگ‌ترین بازیگران تاریخ سینما است، در بخش مستند-پرتره‌ نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» به نمایش درمی‌آید.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی «سینماتجربی»، در خلاصه‌ی این فیلم مستند ۱۱۲ دقیقه‌ای که محصول سال ۲۰۱۵ کشور آمریکا است و در جشنواره معتبر «ساندنس» هم روی پرده رفته، آمده است: «ببین چی میگم مارلون» گنجینه‌ای از نوارهای صوتی بی‌نظیر درباره‌ی مارلون براندو است که توسط خودش ضبط شده است. زمان این نوارها بیش از ۳۰۰ ساعت می‌شود که در آنها براندو از زندگی‌اش در سال‌های دهه ۴۰ صحبت می‌کند؛ صدای مردی که هم طنزآمیز است و هم دردناک…

در کارنامه‌ی فیلمسازی استیون رایلی، ساخت مستندهای پُرمخاطب خون آبی (۲۰۰۸) و همه‌چیز یا هیچ‌چیز (۲۰۱۴) هم دیده می‌شود.

روایتی از دادگاه دکتر مصدق
فیلم مستند «محاکمه» به کارگردانی سیداحسان عمادی، از آثار مستند نیمه‌بلندی است که برای اولین‌بار، در بخش مسابقه ملی نهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت روی پرده می‌رود. به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، سیداحسان عمادی درباره موضوع این مستند گفت: «تمرکز در فیلم «محاکمه» بر اتفاقات شب کودتا تا دادگاه بدوی دکترمحمد مصدق است. البته تا روز کودتا درباره مصدق حرف‌های زیادی گفته شده، اما کمتر کسی به دادگاه و اتفاقات آن روز پرداخته است».

عمادی اضافه کرد: «پیداکردن منابع موردنیاز فیلم کار سختی بود و متأسفانه شاهد زنده‌ای از آن روز پیدا نکردیم! یا از دنیا رفته بودند یا دسترسی به آنها امکان نداشت. به همین دلیل از تصاویر آرشیوی صداوسیما و مرکز اسناد استفاده کردیم. البته مصاحبه با افرادی که با این مسائل به‌نوعی مواجه بودند نیز در فیلم گنجانده شده است».مستند «محاکمه» اولین تجربه کارگردانی سیداحسان عمادی است. او علاوه بر فعالیت‌های مطبوعاتی، تجربه پژوهش و نویسندگی چندین فیلم مستند را در کارنامه خود دارد.