هنر و تجربه: فیلم مستند بلند «از کالیگاری تا هیتلر» ساخته «رودیگر ساچلند» که هنر اکسپرسیونیسم آلمان و بهترین دوره سینمای این کشور را در دهه ۲۰ میلادی مرور می‌کند، در بخش مستند-پرتره‌ نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» به نمایش درمی‌آید.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی «سینماتجربی»، در خلاصه‌ این فیلم مستند ۱۱۸ دقیقه‌ای که در جشنواره‌های معتبر ونیز (ایتالیا)، ایدفا (هلند)، گوته‌بورگ (سوئد) و وین (اتریش) هم روی پرده رفته، آمده است: «مستند “از کالیگاری تا هیتلر” داستان سینمای آلمان در سال‌های دهه ۲۰ میلادی را روایت می‌کند؛ جایی بین هنر اکسپرسیونیسم و دنیای مدرن. این مقطع زمانی از مهم‌ترین دوره‌های سینمای آلمان بوده است؛ زمانی پُر از شگفتی و نوآوری؛ زمانی که زیبایی‌شناسی در هنر هفتم پایه‌گذاری می‌شود. این فیلم، اولین مستند جهانی درباره‌ی سینمای کلاسیک آلمان است؛ اثری سرگرم‌کننده که از فیلم‌های مشهور و فراموش شده هم یاد می‌کند…»
رودیگر ساچلند کارگردان مستند «از کالیگاری تا هیتلر» در شهر برلین آلمان زندگی می‌کند و دانش‌آموخته‌ تاریخ، فلسفه و علوم سیاسی است. او بیشتر به عنوان یک روزنامه‌نگار، نویسنده و فعال فرهنگی فعالیت داشته و با جشنواره‌های فیلم مانهایم، هایدلبرگ و لودویگس‌هافن آلمان نیز همکاری کرده است. ساچلند با همکاری یوزف شنله، کتاب سینمای ژانگ ییمو و وونگ کاروای را نیز در سال ۲۰۰۸ به رشته تحریر درآورده است.
«از کالیگاری تا هیتلر» همچنین نام کتاب سینمایی مشهوری است که زیگفرید کراکاوئر در سال ۱۹۴۷ نوشت و با بررسی سینمای آلمان در فاصله دو جنگ جهانی نتیجه گرفت ظهور هیولای فاشیسم در این کشور از روی سینما قابل پیش‌بینی بود. کتابی که از فیلم «مطب دکتر کالیگاری» رابرت وینه به ظهور هیتلر در ۱۹۳۳ می‌رسد.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای ۲۲ تا ۲۸ آذرماه ۱۳۹۴ در سینما فلسطین و سینما سپیده شهر تهران برگزار می‌شود.