هنر و تجربه: مستند «دریای پارس» به کارگردانی منوچهر طیاب فردا ۱۰ آذر در باغ موزه قصر به نمایش در می‌آید.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی «سینماتجربی»، مستند «دریای پارس» با حضور منوچهر طیاب مستندساز در سالن فرخی یزدی باغ موزه قصر روز سه شنبه ۱۰ آذرماه ساعت ۱۸ به نمایش در می‌آید.

فیلم مستند «دریای پارس» موقعیت جغرافیایی، تاریخ تمدن و فرهنگ‌های گوناگون منطقه خلیج فارس و دریای عمان را به تصویر می‌کشد. این مستند با نام «خلیج فارس» آغاز می‌شود و با نمایش پی در پی نقشه‌های کهنی که از دیرباز از جغرافی‌دانان غربی و مسلمان مانده‌، بر اصالت این نام صحه می‌گذارد. سپس سفر خود را از جلگه خوزستان آغاز می کند و به گشت و گذاری گسترده در جزیره‌های ایران می‌پردازد.مراسم عاشورای بوشهر، لنج‌سازی، معابد پالمیری خارک، فجایعی که اروپاییان در این مناطق به بار آورده‌اند، چگونگی بازپس‌گیری هرمز از پرتغالی‌ها در کنار انیمیشن‌هایی که کمتر در فیلم‌های ایرانی شاهدش هستیم، از جمله مواردی است که در این فیلم نمایش داده می‌شود.

منوچهر طیاب متولد ۱۳۱۶ تهران مستندساز، نویسنده و منتقد ایرانی، دانش‌آموخته‌ رشته‌ معماری از دانشگاه فنی وین و تحصیل‌کرده‌ رشته‌ کارگردانی سینما و تلویزیون و طراحی صحنه از دانشکده‌ سینمایی آکادمی دولتی موسیقی و هنرهای نمایشی وین است.طیاب فیلم‌سازی خود را با کارگردانی فیلمی درباره‌ سفال‌های قدیمی ایران آغاز کرد. او تاکنون بیش از ۹۰ فیلم مستند و آموزشی ساخته است که از جمله آثار مستند او می‌توان به «البرز»، «زاگرس گهواره تمدنی کهن»، «نقاشی ایران»، «دروازه ملکوت»، «وانگه روان جهان گله کرد» و … اشاره کرد.

برچسب‌ها: