هنر و تجربه: دوازدهمین قسمت از مجموعه «گنجینه» شبکه مستند سیما این هفته به نمایش فیلم مستند «کاریز، تدوام حیات» ساخته زنده‌یاد محمدرضا مقدسیان اختصاص دارد.«کاریز، تداوم حیات» به کارگردانی مستندساز فقید محمدرضا مقدسیان، از مجموعه «آب و آبیاری سنتی در ایران» در سال‌های ۶۱ تا ۶۳ در واحد مستند تلویزیون تولید شده است. این فیلم با پژوهش در کاریز یا قنات در مناطق کویری ایران و با به تصویر کشیدن منطقه خور و بیابانک  به گوشه‌ای از معماری اصیل ایرانی اشاره دارد. در این مستند مقابله و در عین حال سازش با طبیعت موجود در میان مردم کویر و ایجاد حیات و زندگی با وجود سختی و مرارت‌هایی که طبیعت پیرامون‌شان برای ساخت «آبادی» به وجود آورده است،به تصویر کشیده می‌شود. عوامل مختلفی که می‌تواند ساخت درونی و بیرونی یک جامعه را به یکدیگر مرتبط کند، در این فیلم در قالب حفر و ساخت قنات، از تصویر کردن «مادرچاه» و مردان و پسران کم سن و سالی که در لایروبی قنات با بزرگان و افراد باتجربه در کار قنات همراه می‌شوند، تا قرارگیری زندگی روزمره مردم در ارتباطی عمیق با کاریزهای گوناگون موجود در سطح آبادی و شبکه‌های صوری ایجاد شده پیرامون آن، به طور کلی در قالب عنصر «آب»، به نمایش گذاشته می شود و مخاطب را با سیستمی پیچیده در ساختارهای اجتماعی مرتبط با معماری ایرانی آشنا می‌کند.
محمدرضا مقدسیان از مستند سازان پیشکسوت ایران متولد سال ۱۳۲۶ در تهران است که طی سه دهه اخیر، بیش از ۳۵ مجموعه تلویزیونی و فیلم‌های مستند کوتاه و بلند را کارگردانی و تهیه کرده است. او بعد از یک دوره تحمل بیماری جمعه اول خردادماه ۱۳۹۴
درگذشت.
مستند کاریز

 برنامه «گنجینه» مستندهای برگزیده دهه‌های ۴۰ و ۵۰ و ۶۰ را مرمت و پخش می‌کند. برخی از این مستندها تاکنون از تلویزیون پخش نشده‌اند. این برنامه هر هفته چهارشنبه ها ساعت ۲۱ با اجرای پریوش نظریه و به تهیه کنندگی زهرا کشاورزی در جدول پخش شبکه مستند سیما قرار دارد و قسمت دوازدهم آن چهارشنبه ۱۱ آذر پخش می شود.

برچسب‌ها: