هنر و تجربه: عباس کیارستمی فیلم‌ساز ۷۵ ساله بین‌المللی سینمای ایران، کارگاهی ده روزه در کشور کوبا برگزار می‌کند .

این سومین ورک‌شاپ کیارستمی تحت عنوان «ورک‌شاپی برای مولفان» است که دو مورد قبلی در بوگوتای کلمبیا و بارسلونای اسپانیا برگزار شده بود. در این کارگاه، ۳۵ دانشجو در کلاس کیارستمی پذیرفته شده و و فرصت این را خواهند داشت تا زیر نظر مستقیم کیارستمی فیلم کوتاه بسازند.

کریستینا سانچز، که خودش یکی از شاگردان کیارستمی در کارگاه بارسلونا بوده در تدارک برپایی این ورک‌شاپ آموزشی در کوبا است. طبق گفته سانچز، کیارستمی پس از رسیدن به شهری که ورک‌شاپ در آن برگزار می‌شود، یک روز را به گشتن در سطح شهر و یادگیری در مورد جامعه و محیط آن می‌پردازد و سرآخر یک موضوع را برای کارگاه انتخاب می‌کند؛ در کارگاه بارسلونا این موضوع «دریا»، و در بوگوتا هم «دانشگاه» بوده است. آخر کار نیز هنرجویان کلاس ده روز فرصت دارند تا بر اساس تم مطرح شده از سوی کارگردان ایرانی، یک فیلم کوتاه را نویسندگی، کارگردانی و تدوین کنند. قرار است تا این کارگاه در مدرسه‌ای که گابریل گارسیا مارکز، نویسنده فقید کوبایی تاسیس کرده برگزار شود و کیارستمی از این نویسنده بزرگ، تجلیل به عمل بیاورد. گفتنی است کیارستمی در سال ۲۰۱۴، و تنها سه هفته قبل از مرگ مارکز در نامه‌ای ستایش آمیز، از علاقه خود برای همکاری با این نویسنده نوشته بود.

این کارگاه از ۲۶ ژانویه تا ۵ فوریه ۲۰۱۶ برگزار شده و متقاضیان تا ۷ دسامبر فرصت دارند تا درخواست خود برای شرکت در آن را ارائه کنند.