هنر و تجربه: کیم لانگینوتو مستندساز انگلیسی که با فیلم مستند «شکارچی رویا» در بخش «روزگار ما» نهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت حضور دارد، معتقد است که مهم‌ترین ویژگی فیلم‌های برتر سینمای ایران که باعث جذابیت آن‌ها شده، مستند بودن آن‌هاست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جشنواره سینما حقیقت این مستندساز انگلیسی پیرامون برگزاری نهمین دوره این جشنواره بین‌المللی گفت: «با این‌که تاکنون سفری به ایران نداشته‌ام، ولی عاشق ایران هستم و احساس می‌کنم جشنواره سینماحقیقت هم نکات جذابی برای من داشته باشد.»

کیم لانگینوتو در ایران با مستند «طلاق به سبک ایرانی» که آن را همراه زیبا میرحسینی در سال ۱۹۸۸ ساخته شناخته می‌شود. لانگینوتو که در سال سال ۱۹۵۲ از پدری ایتالیایی و مادری انگلیسی در لندن متولد شده است معمولا در آثارش به مسائل زنان می‌پردازد و فیلم‌های او وجه بینارشته‌ای قوی دارند. او درباره نحوه آشنایی با سینمای مستند ایران توضیح داد: «از سینمای ایران فیلم‌های مستند خوبی دیده‌ام، اما بیشتر علاقه من به سینمای داستانی و روایت‌گر ایران است؛ آثاری مانند «خانه دوست کجاست» عباس کیارستمی و فیلم بی‌نظیر «جدایی نادر از سیمین» اصغر فرهادی. به عقیده من علاوه بر روایت و بازتاب احساسات منحصر به فرد توسط کاراکترها، چیزی که این فیلم‌ها را جذاب کرده ویژگی مستند بودن آن‌هاست؛ تمامی این فیلم‌ها به نوعی از دل سینمای مستند ایران بیرون آمده‌اند و به واسطه همین ته‌مایه‌ مستند، جذاب و دلنشین شده‌اند.»

لانگینوتو در ادامه خاطرنشان کرد: «از ابتدای گفت‌وگو قصد داشتم درباره‌ سینماحقیقت صحبت کنم، ولی متاسفانه کلیت بخشیدن پیرامون این مساله کاری دشوار است! نمی‌توانم درباره مساله‌ای به صورت قطعی بیانیه صادر کنم، همین را بگویم که زندگی مانند بهترین فیلم‌ها ضد و نقیض و گمراه‌کننده است.»

این فیلم‌ساز در پایان درباره‌ موضوع مستند «شکارچی رویا» که در جشنواره سینماحقیقت روی پرده می‌رود، گفت: «شکارچی رویا» فیلمی است درباره رازهایی که بسیاری از خانواده‌ها آن را پنهان می‌کنند. این داستان توسط «برندا مایر پاول» قهرمان داستان روایت می‌شود. او با کنجکاوی در خیابان‌های شیکاگو با مردم صحبت می‌کند.»

نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» طی روزهای ۲۲ تا ۲۸ آذرماه در سینما فلسطین و سینما سپیده شهر تهران برگزار می‌شود.